Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinpaş'a örtülü kazanç şoku

Giriş Tarihi: 2.10.2015
Sinpaş'a örtülü kazanç şoku

SPK'nın Sinpaş GYO incelemesi derinleştirildi. Şirketin Sinpaş Yapı üzerinden gerçekleştirdiği inşaat işlerinin 'örtülü kazanç' maddesine girip girmediğine bakılıyor. İhlal tespit edilirse 5 yıl hapis cezası var

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 8 yıl önce halka açılan hisse performansı açısından hayal kırıklığı yaratan Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'yla (GYO) ilgili incelemesi 'örtülü kazanç' üzerine yoğunlaştırdı. Borsadaki yatırımcıların şikâyeti üzerine başlatılan ön incelemede, şirketin SPK Kanunu'nun 21'inci maddesine aykırı işlem yapıp yapmadığı araştırılıyor. SPK, Sinpaş GYO'nun şirketin büyük ortağı Sinpaş Yapı üzerinden ihalesiz yaptığı inşaatları araştırıyor. Dolaylı ortak veya şahısla emsallerine göre bariz şekilde farklı fiyatlarla inşaatların yapıldığı tespit edilirse halka açık şirketin kârını veya mal varlığını azaltmaktan, yatırımcıları zarara uğratmaktan dolayı suç duyurusunda bulunulacak. Nitelikli güveni kötüye kullanma suçuna paralel olarak cezaî müeyyide de gündeme gelecek.

5 YIL HAPİS CEZASI VAR

Piyasadan fiyat teklifleri almadan tek firma üzerinden yapılan inşaat işleriyle sermaye piyasası yatırımcısı olan tasarruf sahiplerinin zarara uğratılıp uğratılmadığına bakılacak. Kurul, ihlal tespit ederse işlemlerde sorumlu olanların imza yetkilerini kaldırıp, yönetimi görevden alabilecek. 2-5 yıl hapis cezası da uygulanacak. Örtülü kazanç aktarımı, şirket malvarlığına olumsuz etkinin yanında, kâr düşük olacağından yatırımcının temettüsünü de etkiliyor. Hatta menkul kıymetlerin değerini dahi düşürüyor.

MADDE 21'DE NE DİYOR?

SPK Kanunu'nun 21'inci maddesinde, "Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıklarının; yönetim, denetim veya sermaye bakımından doğrudan veya dolaylı olarak ilişkide bulundukları gerçek veya tüzel kişiler ile emsallerine uygunluk, piyasa teamülleri, ticari hayatın basiret ve dürüstlük ilkelerine aykırı olarak farklı fiyat, ücret, bedel veya şartlar içeren anlaşmalar veya ticari uygulamalar yapmak veya işlem hacmi üretmek gibi işlemlerde bulunmak suretiyle kârlarını veya malvarlıklarını azaltarak veya kârlarının veya malvarlıklarının artmasını engelleyerek kazanç aktarımında bulunmaları yasaktır. Örtülü kazanç aktarımı yasağının ihlalinde 94 ve 110'uncu maddelerle ilgili mevzuatta öngörülen yaptırımlar saklıdır" deniliyor.

TEBLİĞİ DELİYOR
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin 23'üncü maddesinin 'c' bendinde "Hiçbir şekilde gayrimenkullerin inşaat işlerini kendileri üstlenemez, bu amaçla personel ve ekipman edinemezler. Yürütülen projelerin kontrol işleri dahili olarak yürütülecekse bu amaçla istihdam edilen personel kapsam dışındadır" deniliyor. Ancak Sinpaş 2007'de halka açılırken rekabet etmeme ve münhasırlık anlaşması imzalamıştı. Burada, Sinpaş GYO'nun planlanan yeni konut projelerinde inşaat işlerinin ilk olarak Sinpaş Yapı'ya teklif edeceği maddesi yer alıyor. SPK yetkilileri, münhasırlık anlaşmasının da yeniden ele alınabileceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinpaş'a örtülü kazanç şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN