Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rezerve saldırı planı da tut-ma-ya-cak

Giriş Tarihi: 4.10.2015
Rezerve saldırı planı da tut-ma-ya-cak
7 Haziran seçimleri öncesinde, dolardaki artış üzerinden kriz algısı yaratmaya çalışan fakat bunu başaramayanlar, bu kez Merkez Bankası'nın döviz rezervi üzerinden 'nafile' bir çabaya girişti. Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervinin 100 milyar doların altına inmesini, panik havası yaratmak için fırsata çervirme girişimi yine sonuç vermedi. Merkez Bankası, rezervlerdeki azalışın nedenini çok açık bir biçimde ortaya koyarken, piyasa aktörleri de bu haberlere prim verilmemesi görüşünde.

REZERVİ ROM DÜŞÜRDÜ

Merkez Bankası'nın rezervlerindeki azalışın, iddia edildiği gibi BOTAŞ'ın döviz alımlarından kaynaklanmadığının altını çizen analistler, Rezev Opsiyon Mekanizması'nın (ROM) bu durumun en önemli nedeni olduğunu vurguladı. Merkez Bankası'nın TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödediği faizi artırdığını hatırlatan uzmanlar, şu değerlendirmede bulundu: "Merkez Bankası TL zorunlu karşılığa daha fazla faiz ödemeye başladı. Bu durum bankalar açısından TL tutmayı cazip hale getirirken, mevduat maliyetlerini de azaltıyor. Bankalar, TL zorunlu karşılıklarını, belli katsayılarla döviz olarak tutabiliyordu. Bu da rezervi artırıyordu. Fakat son dönemde TL karşılıklara ödenen faizin artırılması ile bankalar ROM'da tutulan dövizi azalttı. Bu durum rezevlerin azalmasına neden oldu." Merkez Bankası, TL karyılıklara faizi 150 baz puan artırma kararı almıştı.

FED FAİZ ARTIRMAYACAK
Kriz algısı yaratma çabalarına rağmen, ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından dolar, haftanın son işlem gününde 3 TL'nin altına indi. ABD'de tarım dışı istihdamın 142 binle beklentilerin çok altında artmasının ardından Fed'in aralık ayında faiz artırma olasılığı yüzde 44'ten 30'a indi. İlk faiz artımı Mart 2016'da bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rezerve saldırı planı da tut-ma-ya-cak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN