HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez'de 'yüksek kardeşlik' fuarı

Siyasi ve ekonomik açıdan ilişkileri 'kardeşlik' seviyesine çıkan Katar ve Türkiye, yüksek teknoloji merkezli ilk fuarını gerçekleştiriyor. High Tech Port by MÜSİAD Katar ismiyle yapılan fuar, yaklaşık 5 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturacak

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Körfez'de 'yüksek kardeşlik' fuarı
Türkiye'nin teknoloji devlerini, proje sahiplerini ve yatırımcılarını bir araya getirmek üzere yola çıkan High-Tech Port by MÜSİAD'ın ikincisi 6-8 Ekim 2015 tarihleri arasında Katar Ulusal Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. İki ülkenin savunma sanayisinin büyük oyuncularını buluşturacak olan High Tech Port by MÜSİAD Katar, Türkiye ile Katar'ın ortak düzenlediği ilk fuar olma özelliği taşıyor.

UYDUDA KG BAŞI İHRACAT 100 BİN $

High Tech Port by MÜSİAD Genel Koordinatörü Hakan Kurt, Türk savunma sanayisinin bu fuarla dünyaya meydan okuyacak noktaya geldiğini göstereceklerini belirtti. Kurt, "Teknolojinin yönetilebilir olması Fatih Sultan Mehmet Han'a İstanbul'un kapılarını, dünyaya ise adil düzenin refahını kazandırmıştır. Amerikan Savunma Bakanlığı'nın bir iletişim aracı olarak kullandığı internet, Amerikan rüyasının temel aktörü olmuş ve Amerika'ya altın çağını yaşatmıştır. Yüksek, ileri ve stratejik sektörler, ekonomilerin dinamiği ve kalkınmanın temel taşı olmuşlardır. Net bir şekilde ifade etmek gerekir ki, son on yılda bir devrim niteliğinde büyüyen Türkiye ekonomisi, 200 milyar dolarlardan 800 milyar dolarlara yükselirken, gelecek on yılını da bu agresif büyümeye eş olarak planlamak zorundadır. Geçtiğimiz yıl en yüksek teknolojiyi kullandığımız savunma sanayi ihracatımızın kilogram başı değeri 30 dolar seviyelerinde gerçekleşmiştir. Ama bakıyoruz ki, yine üretegeldiğimiz Atak helikopterinin kilogram başı ihracat değeri 10 bin dolardır. Göktürk 2 uydusunun kilogram başı ihracat değeri 100 bin dolardır. Buradan çok net olarak anlayabiliriz ki, Türkiye'nin kalkınmasının tek yolu yüksek teknoloji merkezli üretim ve pazarlama yapısından geçmektedir" değerlendirmesini yaptı. High Tech Port by MÜSİAD'ın, ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılım ve himayelerinde 26-30 Kasım 2014'te 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 18. Uluslararası İş Forumu'na paralel olarak İstanbul'da gerçekleştirildiğini söyleyen Kurt, fuara 123 farklı ülkeden 7 bin 250 yabancı iş adamı ve yüzbinlerin üzerinde yerli ziyaretçi katıldığını söyledi. Kurt, "15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nın en dikkat çeken alanı olan High Tech Port by MÜSİAD, Türkiye'nin yüz akı olarak dost, müttefik ve kardeş ülkelerimize karşı sorumluluk duygularımızın pekişmesine de vesile oldu. High Tech Port by MÜSİAD fuarının birincisine Türkiye'den yerli 74 firma katılım gösterdi, birçok nihai ürün gerek yerel gerekse global network ağları ile buluşma imkanı buldu. Savunma Sanayi Müsteşarlığımız'la ortak gerçekleştirdiğimiz proje, Türkiye'nin son on yılda aldığı mesafenin en önemli göstergesi ve vitrini oldu" dedi.

10 YILLIK ÜRÜN GELİŞTİRME SERÜVENİ
Kurt, 2004'te dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde birçok hazır alım projelerini durdurduğunu ve Türkiye'nin ürün geliştirmesine fon, enerji ve emek ayrıldığını söyledi. Kurt, şöyle devam etti: "10 yıllık ürün geliştirme serüveni bugün nihai ürün olarak; Atak helikopteri, Altay Tankı, MİLGEM, Göktürk-2 Uydusu, Milli Piyade Tüfeği, İnsansız Hava Araçları gibi birçok üründe kendini bulmuştur. İşte High Tech Port tam da bu noktada Türkiye'nin on senede elde ettiği bu gücün dost, müttefik ve kardeş ülke pazarlarına açılması için vizyon oluşturmuştur."

HİGH TECH PORT BY MÜSİAD KATAR'IN OLASI SONUÇLARI:
BMC'nin yeni siparişler alması.
TRJet İçin ortak ürün geliştirme ve özel jet siparişleri.
ICT Katar Eğitim Merkezi Projesi'ni Türk bir firmanın üstlenmesi.
Ctech, Altınay Robot Teknolojileri, Etiya gibi özel yetenekli firmalarla ortak girişimler.
ASELSAN'ın bölgede kalıcı bir merkez inşa etmesi.

TÜRKİYE KATAR'DA FRANSA'YA MEYDAN OKUYOR
Son on yılda göreceli olarak Türkiye'nin elde ettiği kazanımların Türkiye'nin meydan okuma kabiliyetini artırdığını belirten Kurt, "Bu meydan okuma artık küresel güç odaklarını rahatsız eder konuma geldi" dedi. Katar'ın en son büyük alımını Fransız bir firmadan 24 adet savaş uçağıyla gerçekleştirdiğini vurgulayan Kurt, "Katar, uçaklara 7 milyar dolar ödedi. Bugün Türkiye, Katar'da gerçekleştirdiği kazanımlarla; Fransa'ya meydan okuyor. Hem savunma hem de havacılık anlamında gelişen ortak projeler, iki ülkenin ortak pazarını artırıyor, Türkiye ile Katar'ı pazar ilişkisinden stratejik ortaklık ilişkisine taşıyor" diye konuştu. Kurt, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımızın yüksek teknolojiye verdiği önem, ilgili bakanlıklarımızın ve bu işin dinamosunda Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın ve TÜBİTAK'ın verimli politikaları Türkiye'nin geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynamaktadır. High Tech Port by MÜSİAD gibi bir vizyon projesi ile Türkiye'nin tarihi bir meydan okumasına vesile olmaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'de 'yüksek kardeşlik' fuarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN