HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orta gelir tuzağından yüksek teknoloji kurtaracak

MÜSİAD, orta gelir tuzağından kurtulmak için raporunda ele aldığı stratejiyi kendisi gerçekleştiriyor. Milli gelirin kısa zamanda 25 bin dolara çıkması için yüksek teknolojiye ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan dernek, High Tech Port by MÜSİAD Katar Fuarı'na imza atıyor

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Orta gelir tuzağından yüksek teknoloji kurtaracak
Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerin düştüğü orta gelir tuzağından çıkabilmesi için yüksek teknoloji (high tech) yatırımlarına ağırlık vermesi gerektiğini hazırladığı bir raporla ilk kez gündeme getiren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), bu amaca yönelik olarak başlattığı çalışmalar kapsamında High Tech Port by MÜSİAD fuarlarına ağırlık verdi. Yüksek teknoloji üreten şirketlerin yer alabildiği bu etkinlikler, Türkiye'de ve dünyada ses getirdi. Türkiye'nin bu alandaki üretimini dünyaya göstermeyi de amaçlayan MÜSİAD yönetimi ilk adımı da Körfez bölgesi ülkelerinden Katar'la başlatıyor. Son 13 yıldır Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin en üst seviyelere çıkması da fuarın ilk kez Katar'da düzenlenmesinin en önemli nedenlerinden oldu. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, hem High Tech Port konsepti hem de Katar'da yapılacak fuarla ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Proje neyi hedefliyor?
High Tech Port by MÜSİAD, derneğimizin Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulması için ortaya koyduğu vizyon projelerinden. Proje, Türkiye'nin yüksek teknoloji algısını kuvvetlendirmek ve milli teknolojilere sahip çıkmak adına organize edildi. Bu projeyle öngörümüz; Türkiye'nin orta gelir tuzağı olarak belirtilen 10 bin dolar seviyelerinden, 25 bin dolar seviyelerine çıkmasının, ancak yüksek teknoloji merkezli bir katma değer oluşturma çabasından geçeceğidir. Bu vesileyle, son 10 yılda, savunma sanayinin ürün geliştirme hususunda yapmış olduğu çalışmalar; önümüzdeki 10 yıl, yerini bu ürünlerin dost ve müttefik ülkelere pazarlanması şeklinde gerçekleştirilmelidir. İşte High Tech Port by MÜSİAD; bu anlamda Türkiye'ye kazanımlar oluşturmayı amaçlamaktadır.

Orta gelir tuzağı tanımı ve High Tech Port'un bu tuzaktan çıkıştaki rolü nedir?
Bunu bir Türkiye meselesi olarak değerlendirmek lazım. MÜSİAD 2012 yılında, bir araştırma ile bir rapor ortaya koydu ve sonuç netti: Kalkınmamız için önümüzdeki eşik, orta gelir tuzağıydı. Dünya örnekleri de ortada. Gelişmiş ülke sınıfına yükselen birçok ülke, orta gelir tuzağından, ortalama 30 yılda çıkabilmiş. Sadece, Güney Kore ile Tayvan hariç. Bu ikisi 17-18 yıla yakın sürede bunu başarmış. Bundan bir çıkış noktası var: Yüksek teknolojiyi merkeze alan, katma değerli üretim, eğitim ve hızlı-adil işleyen bir hukuk devleti. Realiteye de bakınca, 2014'te bizim kilogram başına ortalama ihracatımız 1.3 dolar civarında. Bizim burada yapacağımız etkinliğimiz ise, yüksek teknoloji, havacılık ve savunma sanayi ağırlıklı. Bu alanlarda kilogram başı ihracat 23 dolar.

Neden Katar'ı tercih ettiniz?
Katar, çok önemli bir ülke. 1 milyon 250 bin nüfusu var. Dünyanın en büyük 4'üncü büyük doğalgaz rezervi burada. Katar ile ilişkilerimizi 2005 yılından itibaren geliştirmeye başlamışız. Bugün ise iki ülkenin siyasi kadroları arasında son derece uyumlu ve dostane bir işbirliği var. Onu iş alemi takip edecek. Biz Katar'ı tercih ederken, burayı hem önemli bir ortaklık merkezi, hem de bir geçiş noktası ve kanal olarak gördük. Bu süreci doğru yürütmeniz lazım. Ortadoğu ve Körfez bölgelerinin birbirine benzemediğini bilmek gerek. Oysa, Türk firmaları, bu ayrımı her zaman çok iyi yapamıyor. Körfez bölgesi, 6 tane, kendini son derece geliştirmiş, çok profesyonel ülkeden oluşuyor. Nelere yatırım yapacağını, ihtiyacını bilerek hareket ediyor. Çok kritik şirketlerin başında ABD'liler ve İngilizler var. Ekonominin yüzde 92'si devletin elinde. Böylece, sürecin tamamına hakimler ve Katar'ı da bir özel şirket gibi yönetiyorlar.

200 MİLYAR $ YILLIK GELİRİ VAR

Katar'ın yıllık 200 milyar dolar milli geliri var. Yıllık bazda 2 trilyon dolar civarında fon çeviriyorlar. Pozitron, Digitürk gibi başarı hikâyelerimiz de var. Bunlar ilişkileri geliştiriyor.

FUARI GELECEK YIL SUUDİ ARABİSTAN'A GÖTÜRÜYORUZ

High Tech Port by MÜSİAD'ın gelecek projeksiyonu nedir?
Bizim bundan sonraki hedef ülkemiz Suudi Arabistan. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Savunma Sanayi Müsteşarlığımız ile de yaptığımız görüşmeler ve çalışmalarımız doğrultusunda, aynı fuarı, bundan sonraki adımda, Suudi Arabistan'da yapacağız.

170 MİLYAR $'LIK FIRSAT

Türk firmaların Katar'da duruşu nasıl olmalı?
Bizim kurum ve firmalarımız için Katar'da çok büyük ortaklık ve iş fırsatları var. Orada halen iş yapan şirketlerimiz de bulunuyor. Katar'da önemli merkezler kuruluyor. Bu arada, 2022 FIFA Dünya Kupası Katar'da olacak. 170 milyar dolarlık, alt ve üst yapı yatırımı yapacaklar. Bunun için de, yapılacak binaların işletilmesi ve bilişim altyapılarının sağlanması lazım. Türk firmalarının da, çok hızlı yürüyebileceği alan burası. Katar, bu amaçla bir internet sitesi açtı, bu konuda ve hizmet vermek isteyen firmaların taleplerini buradan topluyor. Yani kapalı bir ülke değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta gelir tuzağından yüksek teknoloji kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN