'21. yüzyıl kadınların dönemi oldu'

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 21. yüzyılın kadınların asrı olduğunu belirterek, "Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucudur" dedi

Giriş Tarihi: 6.10.2015
'21. yüzyıl kadınların dönemi oldu'
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 6. G(irls) 20 Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu söyledi. Sabancı, "Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucu" diye konuştu. Kadınların ekonomik hayata katılımının dünya için ne anlama geldiğinin artık ölçülebildiğini belirten Sabancı, holding olarak kadınların istihdamı ve onlara fırsat eşitliği sağlanması için örnek çalışmalar yaptıklarının altını çizdi. Sabancı, kadınların ekonomik hayata katılımı sağlanmadan toplumsal gelişmenin mümkün olamayacağına inandıklarını dile getirdi. Sabancı Holding'de şu anda kadın istihdam oranının yüzde 38.5 olduğu bilgisini veren Sabancı, yeni işe girişlerde bu oranın yüzde 42'lere kadar çıktığının altını çizdi.

ÜST YÖNETİMDE SAYI ARTIYO
Sabancı Holding'de 2012'de yüzde 7 olan üst yönetimde kadın oranının 3 senede yüzde 14'e çıktığına da dikkat çeken Sabancı, bu artışı yeterli görmediğini bildirdi. G(irls)20 Kurucusu ve Üst Yöneticisi Farah Muhammed ise kadınların başta ekonomik alanda olmak üzere önemli roller üstlendiğini belirterek, "Büyümek istiyorsak, yeni şeyler inşa etmeliyiz" diye konuştu.

'BU ALGIYI MUTLAKA KIRMALIYIZ'

Kadının ekonomik hayata katılımının önündeki en büyük engelin kadınla erkeğin eşit olarak algılanmaması olduğunu belirten Sabancı, "Toplumdaki bu algıyı kırmadığımız sürece yeterince ilerleyemeyeceğimizi görüyoruz. Birinci önceliğimiz kadınların hakları olan bir eşitlik isteği" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'21. yüzyıl kadınların dönemi oldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN