Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasalar korkuyu de'fed'ti

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Piyasalar korkuyu de'fed'ti
Beklentilerin altında kalan tarım dışı istimdam verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımını 2016'ya öteyeleceği beklentisinin piyasalarda yarattığı iyimserlik, bu haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Avrupa borsalarında yüzde 2-3 arasında yükselişler yaşanırken, Borsa İstanbul'da da BIST-100 Endeksi, banka hisselerine gelen alımların etkisiyle günü yüzde 3.37'lik yükselişle 76 bin 902 puandan tamamladı. Dolar 2.99 liranın altında kalırken, faiz de düştü. Geçen hafta yüzde 11'i aşan 10 yıllık gösterge tahvilin faizi ise yüzde 10.55'e indi.

HAZİNE ZORLANMADI

ABD tarımdışı istihdam verisi sonrası Fed'den faiz artışı beklentilerinin ötelenmesi ve 10 yıllık ABD tahvil faizlerindeki düşüşün etkisiyle gelişmekte olan ülkelere ilginin tekrar canlanması, Hazine'nin dün düzenlediği iki ihaleye de yansıdı. 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracında bileşik faiz yüzde 10.87 ile 10.95 olan beklentinin altında kaldı. TÜFE'ye endeksli 10 yıllık tahvilin yeniden ihracında reel faiz yüzde 3.22 ile, 3.43 olan beklentinin altında kaldı. 2.7 milyar liralık nominal teklifin geldiği ihalede 547 milyon TL net satış yapıl- dı. Hazine, iki ihalede piyasaya 3.7 milyar TL borçlandı.

TL'DE KRİTİK SEVİYE 2.99
ABD verisinin ardından kur ve faizde yaşanan gevşemenin borsada alımları desteklediğini belirten ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Borsadaki hareketlerin ağırlıklı olarak küresel piyasalara paralel bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. 2.99 TL seviyesi altında yapılabilecek günlük bir kapanış kur tarafında bir miktar daha gerilemeyi destekleyebilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalar korkuyu de'fed'ti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN