Türkiye'deki teşvikleri değerlendirin

İşadamlarını Türkiye'deki teşviklerden yararlanmaya davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB'ye ise sitem etti: "Enerji faslının günahı boynumuzda değil. AB tedariki halledemedi. Önünde hiçbir engel olmayan 17. fasıl açılsın"

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Türkiye'deki teşvikleri değerlendirin
Türkiye'nin son 12 yılda yakaladığı başarı hikayesine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı işadamlarına yatırım çağrısında bulundu. Belçikalı işadamları ile bir araya gelen ve Türkiye'deki teşviklerden yararlanmaya davet eden Erdoğan, Avrupa Birliği'ne de siyasi engellemelerden dolayı müzakere sürecinin tıkanması ve fasılların açılmamasından dolayı sitem etti. Belçika Şirketler Federasyonu tarafından düzenlenen ve Prenses Astrid'in katılımı ile düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Toplantısı'na katılan Erdoğan, Türkiye- Belçika ikili ilişkilerinin ilk diplomatik temasın tesis edildiği 1838'den bu yana gelişerek devam ettiğini söyledi.

ŞİRKETLERİ TEŞVİK EDELİM
Belçika'daki Türk yatırımlarının sürekli arttığına işaret eden Erdoğan, "Ekonomik ilişkilerimizin gelişmesinde emeklerini ortaya koyan müteşebbislerimizin katkısı büyük. Son dönemde devam eden temaslar, aramızdaki ilişkilerin pekiştirilmesinde son derece faydalı oldu. Kral Philip'i 2012 yılında ekonomik ilişkiler adına ülkemizde ağırladık. Bu ziyaret karşılıklı yatırımların artırılması, ortak projelerin hayata geçirilmesi adına son derece faydalı geçti. Ortak mutabakat muhtırası imzalandı. Türk ve Belçika şirketlerinin Asya ve Afrika kıtasına yatırımlarını teşvik etmeliyiz" dedi.

RAKAMLAR YETERSİZ

Türkiye ile Belçika arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolara çıktığını fakat geçen yıl yüzde 16 düştüğünü ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu dönem yaşadığımız kayıpları telafi etmek için yenilikçi çözümler üretmemiz gerekiyor. Bu noktada siz işadamlarına güvenimiz tamdır. Kuracağımız güçlü işbirliğinin asla kaybedeni olmayacak. Önümüzdeki potansiyeli en iyi şekilde devam ettirmeliyiz. Belçikalı işadamlarını Türkiye'deki teşvik imkanlarından yararlanmaya davet ediyorum."

HEDEFLERİMİZ BÜYÜK

Türkiye'nin ekonomik alanda son 12 yıldaki başarılarına da vurgu yapan Cumhurbaşkanı, 2014'te 800 milyar dolara çıkan Gayri Safi Milli Hasıla'nın 2023'te 2 trilyon dolar olarak hedeflendiğini vurgulandı. Erdoğan, "Türkiye dinamik işgücü, rekabetçi ekonomisi, gelişen iç pazarı ile dünyanın 17'nci büyük ekonomisi. 2023 vizyonu ile ülkemizin savunma sanayiinde dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmesini hedefliyoruz. 2023 yılında kişi başı 25 bin dolar milli gelir hedefliyoruz" dedi.

ENERJİDE SORUN AVRUPA'DA
Siyasi engellerin ortadan kaldırılması ve yeni fasılların müzakereye açılmasının ilişkilerin geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Önünde bir engel bulunmayan, 17 No'lu yani Ekonomik ve Parasal Politika Faslı'nın müzakereye açılmasını bekliyoruz" dedi. Türkiye-Avrupa Birliği Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu mekanizmasının hayata geçirilmesini memnuniyetle karşıladkılarını hatırlatan Erdoğan, "Enerji faslının günahı vebali bizim boynumuzda değil. Biz ne söylenmişse onu yaptık. Burada üç 'T' var. Bir tedarikçi, iki transit ülke, üç tüketici. Türkiye, tedarikçi ülke değil. Tedarik nereden gelecek? AB bu tedariki halledemedi. Türkmenistan dedi, oradan da halledemedi. Mali noktada, altyapı yatırımı konusunda AB bunu halledecekti, bu konuda da bir şey yok" dedi.

HEYECAN VE AŞKIMIZI YİTİRMEYİZ
'Türkiye'nin en büyük zenginliği insanıdır' tespitinde bulunan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonomik alanda da en büyük gücü dinamik, çalışkan, cesur müteşebbisleridir. Ekonomik alanda sergilediğimiz atılım ve kalkınma özel sektörümüz sayesinde hayata geçmektedir. Çok sayıda hızlı tren inşaatı da sürüyor. Bilişimde, eğitimde, sağlıkta yatırımlarımız devam ediyor. Ar-Ge'ye büyük önem veriyoruz. Bir heyecanımız var, bir aşkımız var. Bunu yitirmeyeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'deki teşvikleri değerlendirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN