Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2000 kişi vasatlıktan çıkışı tartıştı

İSO'nun düzenlediği "Vasatlıktan Çıkış İçin İnsan ve Kültür: Geleceği Birlikte Kuralım" temalı 13. Sanayi Kongresi gerçekleştirildi. Başkan Bahçıvan, "Türkiye'nin kapsamlı bir dönüşüm hedeflemesi gerek" dedi

Giriş Tarihi: 9.10.2015
2000 kişi vasatlıktan çıkışı tartıştı
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği "Vasatlıktan Çıkış İçin İnsan ve Kültür: Geleceği Birlikte Kuralım" temalı 13. Sanayi Kongresi dün Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. 13 ticaret ve sanayi odasının katkısıyla İSO'nun ev sahipliğinde düzenlenen kongreye, 2 bine yakın kişi katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin insanı ve kültürü odağına alan, bütünsel kalkınmaya dayalı, temelden ve kapsamlı bir dönüşümü hedeflemesi gerektiğini söyledi. Bahçıvan, "Bu dönüşümde ise işbirliğine dayalı 'birlikte yaratmak-co-creation' kavramı etkili. Herhangi bir sorunu çözmenin yolu bize benzemeyenlerle sağlanacak diyalog, müzakere ve işbirliğinden geçiyor" dedi. Günümüzde mutlak doğru kavramının kalmadığını belirten Bahçıvan, "Artık tek bir doğru değil, doğrular var. Bunların her biri sürekli gelişme ve iyileştirilmeye açık. Çağ dönüşümünün getirdiği kritik bir süreçteyiz. Hiçbirimizin bir kenarda durup gelişmeleri seyretme hakkı yok. Atalet ve vasatlığa sığınmanın bedelini bugüne kadar çok ağır ödedik. Yaşadığımız kısır döngüyü kıracak adımları, gelecek kuşakları da düşünerek artık bir an önce atmalıyız" ifadelerini kullandı.

"NASIL YAPARIZ?" SORGULANMALI
İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye'de yıllardır eğitim sisteminin sorunlu olduğunu belirtti. Okyay, "Steve Jobs, Türkiye'de bu sistem içinde doğup, burada yaşasaydı acaba aynı başarıyı yakalayabilir miydi? Bence hayır. Çünkü Jobs'a başarı hikâyesini yazdıran sistemi, Türkiye'de mevcut kılamadık. Vasatlıktan çıkmamız için çok daha fazla sıra dışı başarı hikâyesi çıkaracak bir üretim eko sistemi kurmamız şart" diye konuştu. Vasatlıktan çıkış yolu ararken "Niye yapmadık" yerine "Nasıl yaparız"ın sorulması gerektiğini belirten Okyay, Türkiye'nin ihtiyacı olan kaynağı sağlayabilmesi için iyi bir eğitim sistemine, yüksek teknolojik donanıma ve yapılması gereken reformların hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İŞBİRLİĞİNİN TEMELİ GÜVEN
13. Sanayi Kongresi'nde dünyada ve Türkiye'de önemi giderek artan yeniden üretim ekonomisi konusu, "Nasıl üretim?", "Nasıl insan?", "Nasıl işbirliği?" ve "Nasıl sürdürülebilirlik?" başlıkları altında 4 ayrı çalıştayda ele alındı. Çalıştaylara, 'birlikte yaratmak' ve 'işbirliği' kavramlarından hareketle Anadolu'dan çok sayıda sanayici, genç, kadın girişimci ve melek yatırımcılar katıldı. "Nasıl işbirliği?" çalıştayında konuşmacı olarak yer alan Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz, işbirliğin temelinde güven duygusunun yattığını söyledi. Oğuz, "20 haneli bir köye 2 traktör yeterken bir bakıyorsunuz ki 20 tane var. Bunun nedeni insanların birbirine güvenmemesi. Güven olmadığı sürece işbirliğini hayata geçiremezsiniz" dedi.

FİNLANDİYA'NIN BAŞARI SIRRI EĞİTİMDE
Kongrenin ana oturumunda dünyanın en iyi örneklerinden biri sayılan Finlandiya eğitim modeli tartışıldı. Finlandiya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Risto E.J. Penttila, ülkesinin başarısını 5 maddede şöyle özetledi: "Kadınların işgücüne dahil dilmesi çok önemli. İkincisi mühendis ülkesiyiz. Üçüncüsü eğitime çok önem veriyoruz. Güçlü bir eğitim sistemimiz var. Dördüncüsü şeffaf bir ülkeyiz ve birbirimize güveniyoruz. Sonuncusu da hiyerarşi kavramı bizde çok güçlü değil. Bu da motivasyonu artırıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2000 kişi vasatlıktan çıkışı tartıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN