Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell çiftçiye 3 yılda 560 milyon TL kazandırdı

Turkcell'in Çiftçi Birliği uygulamasıyla üç yılda 2 milyon çiftçiye, teknoloji aracılığıyla verimli tarımın yolları öğretildi. Tarım Doktoru sayesinde gübre, su, akaryakıt ve ilaçtan tasarruf sağlayan çiftçinin cebinde 560 milyon TL kaldı

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Turkcell çiftçiye 3 yılda 560 milyon TL kazandırdı
Turkcell, 2012'den bu yana uyguladığı Çiftçi Birliği uygulamasıyla tasarrufa 560 milyon liralık destek sağladı. Üç yılda 1.2 milyon kilometrelik yol kat ederek 2 milyon çiftçiye ulaşan Turkcell, bir anlamda dünyanın çevresini 30 kez dolaşmış oldu. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, bu süreçte çiftçilerle 620 bin kez görüştüklerini ve 10 binden fazla soruyu yanıtladıklarını söyledi. İzmir'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Sevilengül, Türkiye'de geçimini tarımsal üretimle sağlayan yaklaşık 17 milyon kişi olduğunu, bunların da yüzde 92'sinin cep telefonu kullandığını belirtti. "İhtiyaç duyulan verimlilik artışı için çözüm, teknolojiyi tarımsal üretim yararına kullanabilmek" diyen Sevilengül, "Her çiftçiye bir ziraat mühendisi atanmasını sağlayan Tarım Doktoru servisimiz, dünyada bir ilk. Bu sayede çiftçiye bulunduğu il ya da köy şartları, arazi yapısına göre özel bir yetiştiricilik ve gübreleme programı hazırlanıyor" diye konuştu.

GÜBREDEN % 35 TASARRUF

Turkcell Tarım Doktoru ile yeterli ve zamanında gübreleme sayesinde yüzde 35, doğru ilaç ve akaryakıt kullanımıyla da yüzde 10'ar olmak üzere maliyelerlerde ciddi bir azalma yaşandığı tespit edildi. Sevilengül, Teknik Yetiştiricilik'le yüzde 20 verimlilik kaydedildiğini belirtti.

TRAFO HIRSIZLIĞI 30 BİN TL'YE PATLIYOR
Turkcell'in kırsalda sunduğu hizmetlerden biri de 'Trafom Güvende' servisi. Kırsal alanda trafo hırsızlığının çok sık görüldüğünü söyleyen Burak Sevilengül, "Trafonun içindeki yağı ve bakır kablolar çalınıyor. Bu da çiftçiye 30 bin TL'lik maliyet yaratıyor. Kullanılmaz hale gelen trafolar nedeniyle sulama yapılamıyor, hasat zarar görüyor. Bunun da ülke ekonomisine zararı yılda 9 milyarı TL'yi buluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell çiftçiye 3 yılda 560 milyon TL kazandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN