Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. Köprü sinde iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı

İstanbul'un 3. Köprü si olan Köprüsü'nde iki kıta arası mesafe 585 metreye düştü.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 15:27
3. Köprü projesinde iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı

3. Köprü si'nde 34 çelik tabliyenin montajıyla iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı. ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü'nde çelik tabliye montaj işlemlerinde son dönemece girildi.

İKİ YAKANIN BİRLEŞMESİNE 585 METRE KALDI


En ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 34'ünün montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 34 çelik tabliyenin montajıyla iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı.

3. KÖPRÜ'DEKİ SON DURUM BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ!

BU SENE SERGİLENEN BAŞARI ORTADA


3. Köprü Çelik Tabliye Sorumlusu, "Mart ayının sonunda başlayan çelik tabliye montaj işlemleri, ortalama 9 günlük dönemler halinde gerçekleşti. Her iki yakada 17'şer çelik tabliyenin yerine koyması ile birlikte iki kıta arası mesafe 585 metreye düştü. Toplam açıklığımızın 1408 metre olduğunu düşünüldüğünde bu sene sergilediğimiz başarı ortada..." dedi.

YÖNTEM DEĞİŞTİRİLDİ


Tabliyelerin kaldırılma sürecini de anlatan tabliye sorumlusu '3. Köprü Çelik Tabliye Sorumlusu 'Çelik tabliye montaj işleminde daha önce çelik tabliyeler önce karaya ardından köprü seviyesine vinçlerle alınıyordu. Yöntemin değişmesiyle "Derrick Crane" adı verilen vinçlerle, direkt denizden çelik tabliye kaldırma yaptığımız bir operasyon haline geldi' ifadelerini kullandı.

GECE GÜNDÜZ 1500 KİŞİ ÇALIŞIYOR


Genel durum hakkında da önemli detaylar aktaran tabliye sorumlusu 59 adet çelik tabliyenin yapımı için ise, "Toplam üç fabrika sahasında gece gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor' diye konuştu.

.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. Köprü projesinde iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN