İşte prototipleri!

Giriş Tarihi: 13.10.2015 10:36 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 15:35
İşte yerli otomobil prototipleri!

in ilk prototip fotoğrafları yayınlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü kamuoyuyla paylaştı. Bakan Işık, 3 prototip üretildiğini ve Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, in prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası'nda kamuoyuyla paylaştı. AA Editör Masasına konuk olan Işık, artık otomobilde bir paradigma değişimi yaşandığına dikkati çekerek, otomobil teknolojilerinde ciddi bir değişim olduğunun altını çizdi. İşte yerli otomobil prototipleri!

Fikri Işık, yerli otomobilin yeni teknolojileri geliştirmek için bir platform olduğunu dile getirerek, örneğin bataryanın sadece arabada değil, insansız hava aracından, akıllı evlere kadar kullanılacak bir ürün olduğunu ancak bunun ticarileştirilmesi gerektiğini, bunun da ancak yerli otomobil ile olabileceğini ifade etti.

Bakan Işık, "İnşallah 2016'da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020'den önce de inşallah 2019 sonuna kadar da Türkiye'de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz. Bu tam dünyada da otomobil sektöründe bir geçiş dönemine işaret ediyor. İnşallah bir aksilik olmazsa, Türkiye'nin bu noktada istikrar yönünden bir problemi olmazsa, bu projeyi biz programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız" dedi.

Yerli otomobile bir isim düşünüp düşünmediklerine yönelik bir soruyu Işık, şöyle yanıtladı:

"İsimlerini tasarlama noktasında değerlendireceğiz, şu anda bir isim özellikle vermiyoruz. Biz AR-GE'yi TÜBİTAK olarak üstleniyoruz ama işin seri üretiminde bir babayiğit istiyoruz. Özel sektörün üretimde bulunması temel tercihimiz. Buna yönelik bazı çalışmalarımız, girişimlerimiz var ama özel sektörde bir babayiğit çıktıktan sonra isim de dahil tesislerin nereye kurulacağı, nasıl bir pazarlama stratejisi ve fiyat politikasıyla onları bu babayiğit ile kararlaştıracağız. Biz şu anda daha çok bu araçların teknoloji geliştirilmesine odaklanmış durumdayız. Bir yandan da babayiğit ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yerli otomobil ile ilgili önemli başlıklar ,

Yerli ürün rakibine oranla yüzde 15 daha pahalı olsa bile kamu yerli ürünü tercih etmek zorunda

Yerli üretimi desteklemek için kamu alımlarını kaldıraç olarak kullanıyoruz

2 Nisan'da yürürlüğe giren sanayi paketi, Türkiye'nin nitelikli üretime geçmesine önemli bir adım oldu

Şu an 100 bin Lira sermaye desteği veriyoruz, bunu da artıracağız

Gençlerimiz hem girişimcilik hem de üretime katılmaları noktasında çok ciddi destek veriyoruz.

Türkiye'de iş gücüne katılım gittikçe artıyor

Ayda 50-60 TL'lik bir şarj maliyetiyle şehir içinde gezebiliyorsunuz

Bizim tercih ettiğimiz model menzili uzatılmış elektrikli araç

2020'den önce bunun seri üretimini başlatmayı umuyoruz

2016 yılında 30-40 adet araç her türlü mevsim ve arazi şartında denenmek üzere üretilecek

YERLİ OTOMOBİLDE PROTİPLER HAZIR

YERLİ OTOMOBİL GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte yerli otomobil prototipleri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN