Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asrın projesinde mutlu son

Türkiye ve KKTC'yi denizin altından bağlayan 'Asrın Projesi' tamamlandı. Dünyada bir ilk olan proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla açıldı.

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Asrın projesinde mutlu son


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Su Temin Projesi Alaköprü Barajı ve KKTC Su Temin Projesi Geçitköy Barajı'nın açılış törenine katıldı. İlk olarak Başbakan Davutoğlu konuştu. Ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı söz aldı. Son olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan hitap etti.

Asrın projesi açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları

- Bu barajın inşasını öngörülen tarihten de önce Mart 2014'te tamamladık. Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışmasıyla deniz altında askılı sistemle inşa ettiğimiz geçtiğimiz Ağustos ayında tamamladık. Alaköprü'den alınacak yıllık 75 bin m3 suyu toplam 107 kmlik boru hattıyla Geçit Köye aktarmış bulunuyoruz. KKTC'nin 50 yıllık içme suyu ve tarımsal suyunu karşılıyoruz.

HENDEK AÇAN TERÖRİSTLERLE BU PROJE YAPILABİLİR Mİ?
- Soruyorum sizlere terörle kimlik siyaseti yapmak suretiyle Allah için bu yatırımlar yapılabilir mi Sokak aralarına, caddelere, belediyelerin iş makinelerini kullanmak suretiyle, hendek açanlarla millete hizmet gider mi Soruyorum sizlere. İşte 1 Kasım bunun değerlendirileceği gündür, bunu hatırlatmak istiyorum. Onun için görevimizin ne denli ağır olduğunu bilmeniz lazım.

DİKKAT EDİNİZ...
- Türkiye'yi hizmet siyasetinden uzaklaştırmaya yönelik her çaba, ülkemizin ve milletimizin geleceğine kast eden bir darbedir. Dikkat ediniz. Türkiye ne zaman büyüme, güçlenme, demokraside ve ekonomide sınıf atlama yoluna girmişse, önüne hemen birtakım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman terörle, kimi zaman darbelerle, kimi zaman sosyal çalkantılarla, ülkemiz farklı gündemlere yönlendirilmiş, milli hedeflerinden uzaklaştırılmıştır.

TERÖR SALDIRILARININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

- Terör meselesini milletimizin gündeminden, ebediyen çıkarmak için gerçekten samimi bir mücadele verdik. Bu süreçte her türlü riski göze alarak cumhuriyet tarihinin en köklü reformlarını, demokratik hamleleri cesaretle hayata geçirdik. Elbette asırlık sorunları bir anda çözmek mümkün olmuyor. Son bir kaç aydır yeniden yükselişe geçen terör olaylarının, bizi güçlü ve müreffeh Türkiye hedefimizden vazgeçirmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Bölgemizde yaşanan kaos ortamından güç alan terör örgütlerinin ülkemizi ve milletimizi hedef alan saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz, bunu böyle biliniz.

"KUZU KUZU GELECEKSİNİZ"
Beştepe'ye kuzu kuzu geleceklerini söyleyen Erdoğan, "Önce 'biz oraya gitmeyiz' diyorlardı. Ama daha sonra 'çağrılırsak gideriz' demeye başladılar. Zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz, başka çareniz yok. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milletimizin her bir ferdine samimi bir çağrıda bulunuyorum: Gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına hep birlikte dikilelim. Bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN AÇILIŞINIYAPACAK

DAVUTOĞLU AÇILIŞ KONUŞMASINI TAMAMLADI

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;
Bu proje ile Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde birbirine kenetlenmiştir. Artık Türkiye'nin suyu Kıbrıs'a rahmet bereket götürecektir.

Kıbrıs'ta şehit düşen babalarımız, amcalarımız ve tüm aziz şehitlerimiz de bu açılışa tanıklık ediyor. Çünkü bizim dinimizde şehitler ölmez. Türkiye siyasi ve milli duruşu ile yürüyoruz. 1 Kasım'a hazır mısınız?

Bu ülkeyi kaosa ve istikrarsızlığa sürüklemeye çalışanlara biriz diriyiz demeye hazır mısınız? Birliğe kardeşliğe daima hazır mıyız? Akdeniz'den Van Gölü'ne seslenelim. Bir miyiz? Kıyamete kadar omuz omuza mıyız? Yavru vatan ile birleştirdiğimiz gibi Balkanlar, Ortadoğu ve Asya'ya barış getirmeye hazır mıyız? Bu projeler adalet ve huzur projeleridir.

KKTC'de 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacağız. Bugün Türkiye, için KKTC için tarihi bir gün. Dünyanın en harika projelerinden bir tanesini hayata geçiriyoruz. Yıllar önce barışı getirdiğimiz KKTC'ye şimdi de hayat anlamına gelen suyu getiriyoruz. Suyun barış içinde can suyu olacağına inanıyoruz. Suyu bir barış projesi olarak Kıbrıs'a getirmek bizim büyük başarıdır.

Türkiye müzakere sürecinin de adil ve kapsamlı bir şekilde çözülmesini samimiyetle istemektedir. Kritik dönemi başarı ile tamamlayacağız. Kıbrıs'ın doğalgaz kaynaklarının sadece Rumlara ait olduğunu söyleyenlere sesleniyorum. Bizim gönderdiğimiz su tüm Kıbrıs'a can, barış ve adalet olsun diyoruz. Eksiğiniz neyse,talebiniz neyse Anavatanınız yanınızdadır.

Yüreğimizle, kalbimizle sizin yanınızdayız. Bize doğru ya medet dediğinizde anında oradayız. Canımızla kanımızla, suyumuzla, her şeyimizle oradayız.

ASRIN PROJESİ TAMAMLANDI KKTC CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI: TÜRKİYE'YE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ, SUYUNU BİZİMLE PAYLAŞTI

- 2 hafta sonra oylarınızı vereceksiniz. Kıbrıs'ta seçim olduğunda Türkiye bize baktığında bizi bir ve bütün görüyor. Aynı şekilde Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'ye baktığımda hangi görüşten olursanız olun bütün partileri bir görüyoruz.

- Kıbrıs kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kendine yeten bir Kıbrıs yaratılmaya çalışılıyor. Yeni bir teknoloji ile tarihi bir proje hayata geçirildi. Bu projenin sürdürülebilirliği çok önemlidir. Kıbrıs'ın güneyindeki doğalgazda bizim de hakkımız var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz. Onun bu girişmeleri olmasa o bu kadar istemese belki bu kadar yol alınmazdı. Tüm Türkiye ve kurumlarını teker teker teşekkür ediyorum. Türkiye bugün 2.5 milyon mülteciyi barındırıyor. Bu büyük bir alicenaplıktır. Şimdi de bizlere yapmış olduğu katkıların yanında bizimle suyunu da paylaşıyor. Herkese teşekkür ediyorum. Sevgili Anamurlulara canı gönülden teşekkür ediyorum.

ASRIN PROJESİ BUGÜN AÇILACAK!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Türkiye ve KKTC'yi denizin altından bağlayan 'Asrın Projesi'nde mutlu sona gelindi. Dünyada ilk kez uygulanan yöntemle oluşturulan KKTC Su Temini projesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla hizmete alınacak. 80 kilometrelik projede dev borular deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur-Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, buradan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmeye başlandı.

'KIBRIS BİZİM CANIMIZ'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdiklerini kaydederek "KKTC'de su en büyük ihtiyaçtır. Kuzey Kıbrıs suyun içinde ama hep suya hasret kaldı. KKTC'nin topraklarına anavatan Türkiye'den hayat suyu götürmek pek çok hükümetin hayaliydi. Şükürler olsun ki bu hayali de gerçekleştirmek bize nasip oldu" dedi.

7.525 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Deniz geçişi deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çağındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından meydana geliyor.

Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak. Açılışın ardından ilk su verilecek bölge ise başkent Lefkoşa olacak. Asrın projesi ile 2045 yılına kadar KKTC'nin en büyük sorunlarından biri çözüme kavuşmuş olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asrın projesinde mutlu son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN