Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. havalimanı finansman töreninde önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 19.10.2015 10:39 Güncelleme Tarihi: 19.10.2015 12:04
3. havalimanı finansman töreninde önemli açıklamalar

3 havalimanı için düzenlenen finansman törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Devletin zirvesi Çırağan Sarayı'nda düzenlenen İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni'nde konuştu. 3. Havalimanı için finansman imzaları atıldı.

3.HAVALİMANI FİNANSMAN TÖRENİ

İMZALAR ATILDI

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu proje Türk Sivil Havacılık sektöründe yeni bir dönemin kapılarını aralayacak.

KÜRESEL MERKEZE DÖNÜŞECEĞİZ

Bu proje sadece bankacılık ve müteahhitlik sektörümüz açısından değil, aynı zamanda Türk sivil havacılık sektörü için de yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Bu projenin tüm etaplarıyla tamamlanması halinde Türkiye bilhassa İstanbul artık dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek.

Yeni havalimanı 76.5 milyon metrekare alana yapılıyor. Alan iddia edildiği gibi tesadüfen seçilmedi.

MİLLİ PROJE YERLİ KAYNAK

BU ALANDAKİ EN BÜYÜK YATIRIMIMIZ

10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyeti, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV kira bedeli ile toplamda 32 milyar 399 milyon avroya ulaşacak bu proje, ülkemizin bu alandaki en büyük yatırımıdır. Hani 'Çılgın Projeler' diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi şu anda budur.

İlk etap hizmete girince havalimanına aynı anda iki uçak iniş yapabilecek.

Atatürk havalimanı artık talebi karşılayamıyor, rakamlar yen, havalimanının ne büyük ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

2023 yılına kadar Türkiye'deki havalimanı sayısını 60'a çıkaracağız.

Her alanda dünyanın öncüsü olmaya aday bir ülkeyiz.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İÇİN DEV ENERJİ YATIRIMI

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAĞIZ

Projeyi hazmedemeyen belli kesimlerin aksine bu havalimanı, çevre hassasiyeti açısından dünyada örnek olacaktır. Bu havalimanı kendi enerjisini üreten, çevreci, doğa dostu ve engelsiz olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni havalimanı tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük, gelecekte de uzun yıllar boyunca dünyanın sayılı havalimanlarından biri olacaktır.

GEZİ OLAYLARININ HEDEFLERİNDEN BİRİYDİ

2013 yılında 3-5 ağaç bahanesiyle başlatılan Gezi olaylarının hedeflerinden biri de işte bu havalimanıydı. Bunu da engellemek istediler, bunun da karşısına dikildiler. Paralel ihanet çetesinin yürüttüğü 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefi, şahsım ve dönemin hükümeti yanında bu proje için elini taşın altına koyan firmalarımızdı.

Bu ülkenin potansiyeline inanan idealist politikacılari iş adamları hayalperest ilan edilerek karalama kampanyasının hedefi olmuştur.

YERLİ OTOMOBİL HAKKINDA İLK AÇIKLAMA

DÜNDEN BUGÜNE DEVRİM ARABALARI!!! TIKLAYIN

Geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız milli araba projemizin ilk prototiplerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine birileri hemen gazetelerinde 'Milli değil, devşirme', 'Yerli değil, çakma' diye manşet atarak projeyi ilk aşamasında sabote etmeye, itibarsızlaştırmaya çalıştı. Oysa bu çalışma dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılıyor. Aynı şekilde havalimanı için de bir başka ülke yapınca tarihi yatırım diye alkışlayanlar konu Türkiye olunca hemen çevre ve doğa hassasiyetlerini hatırlıyor. Bunların testisinin içinde yerli ve milli nefreti var.

AYDIN DOĞAN YERLİ OTOMOBİLE SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'un, yükselen Türkiye'nin küreselleşen, dünyada yıldız şehri ve bütün çevre coğrafyaların temel çekim alanı haline geldiğini belirterek, "İstanbul yükseldikçe Türkiye yükselir, Türkiye yükseldikçe çevredeki bölgeler refah ve huzur, istikrar bölgesi haline gelir" dedi.

TARİHİ BİR PROJE

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen İstanbul Yeni Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni'nde konuşan Davutoğlu, dünya çapında önemli, tarihi bir projenin önemli bir aşamasında olduklarını ifade etti.

Tarihe bakıldığında şehirlerin ve ülkelerin yükselişi arasında doğrudan bir irtibat görüldüğünü dile getiren Davutoğlu, "Ülkelerin, devletlerin yükselmeleri bünyesinde barındırdıkları şehirlerin yükselmeleriyle birlikte olur. Bir düşüş gerçekleştiğinde de önce şehirler önemlerini kaybederler, sonra da devletler tarih içindeki etkilerini yitirirler" diye konuştu.

Davutoğlu, tarihe bakıldığında Roma İmparatorluğu'nun Roma şehrinin, Abbasi devletinin de Bağdat'ın yükselmesiyle, Osmanlı'nın İstanbul'un bir kadim şehir olarak, bir cihan başşehri haline dönüşmesiyle, İngiltere'nin Londra'nın Sanayi Devrimi sonrasında "dünyanın güneş batmayan" imparatorluğunun başşehri olmasıyla, Amerika'nın New York'un dünya finans merkezi haline gelmesiyle küresel bir güç haline geldiğinin görüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

HAVALİMANI CANLIYSA O ÜLKE YÜKSELEN ÜLKEDİR

"Dolayısıyla eğer tarihin ayak izlerini sürmek isterseniz, önce şehirlerin iniş ve çıkışlarına bakacaksınız. Bu doğu ve batıda, kuzey ve güneyde hiçbir ayrım olmaksızın bütün ülkeler için geçerlidir. Son 20 yıla baktığımızda özellikle soğuk savaş sonrası döneme, bazı şehirlerin göreceli olarak önem kazandığını, bazı şehirlerin ise düşüşe geçtiğini görürsünüz. Özellikle 'Arap Baharı' sonrasında çevremizdeki şehirlerin birçoğunda büyük yıkımlar yaşanmıştır. Çok değil 1990'ların başlarında Tahran, Bağdat, Şam, Kahire, Atina, Roma, Viyana, Moskova arasında, Avrasya Stepleri'nden Balkanlar'a, Ortadoğu'dan Kafkasya'ya bir daire çizdiğinizde ve bugün aynı daireyi bugünkü önemleri itibarıyla çizdiğinizde, birçok şehrin ciddi bir güç kaybına uğradığını, yıkım yaşadığını, bazı şehirlerin önemli düşüşler gerçekleştirdiğini ama bütün bu havza içinde İstanbul'un gittikçe artan bir önem kazandığını açık bir şekilde görürsünüz. Bunun için fazla teoriye de ihtiyaç yok aslında. Eğer şehrin önemini, bir ülkenin ekonomik gücünü görmek isterseniz uçağın indiği anda havalimanına bakacaksınız. Eğer havalimanı canlıysa, hareketliyse ve her an bir uçağın kalkıp, diğer uçağın indiği ritmik tempoyla çalışıyorsa o şehir yükseliyordur, o ülke yükselen bir ekonominin merkezi haline geliyordur."

EKONOMİK HAMLELERLE OLAĞANÜSTÜ BİR YÜKSELİŞ SAĞLANDI

Geçmişte bunların ölçüsünün kervanlar olduğunu aktaran Davutoğlu, bir şehrin büyüklüğünün İpek Yolu üzerinde ne kadar kervansaray bulunduğuyla ve oralarda ne kadar kervanın konaklamasıyla ölçüldüğünü dile getirdi.

Davutoğlu, "Şimdi ise aynı kriter bu kez havaalanları için geçerli. Havaalanları sönük olan, hareketsiz olan bir ülkenin canlı olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Havaalanları hareketli olan bir ülkenin de geleceğini kestirmek kolaydır. Şimdi 30 yıl öncesinin Atinası'nın ve birçok şehrin havaalanlarının canlılığıyla, Atatürk Havaalanın canlılığını mukayese ettiğinizde ve en önemlisi oralardan sağlanan transit geçişlerin karsılaştırmasını yaptığınızda şehrin kavşak noktası mı, yoksa köşede bir şehir olarak kaldığı mı öne çıkar?" diye konuştu.

İstanbul'un bu anlamda son 13 yıl içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye'nin gerçekleştirdiği ekonomik hamlelerle olağanüstü bir yükselişin ve dünyada havaalanlarının canlılığı bakımından da en büyük canlılığa sahip şehir olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

İSTANBUL YÜKSELDİKÇE TÜRKİYE YÜKSELİR

"Gurur duyuyoruz ve aslında bugün burada finansman imza töreninde de bir kez daha ispat ediyoruz ki sadece geriye dönük olarak analizler değil, ileriye dönük olarak perspektifler çizdiğinizde İstanbul, yükselen Türkiye'nin küreselleşen dünyada yıldız şehri ve bütün çevre coğrafyaların temel çekim alanı haline gelmektedir. İstanbul yükseldikçe Türkiye yükselir, Türkiye yükseldikçe çevredeki bölgeler refah ve huzur, istikrar bölgesi haline gelir. Arap Baharı sonrasında bugün Bağdat'ta, Şam'da, Kahire'de, maalesef bu tarihin kadim şehirlerinde çok canlı bir ekonomik hayat ve canlı bir hava yolu ulaşımı mümkün değil. Ama İstanbul gittikçe artan tempoyla tarihin akış hızından daha hızlı bir akışla geleceğe doğru yürüyor. Aslında bu sadece İstanbul'un yükselmesiyle değil, Türk havayollarının, Türk hava ulaşımının da yükselmesiyle paralel koşut bir gelişmedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. havalimanı finansman töreninde önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN