İş arayan yoksula destek

Giriş Tarihi: 20.10.2015
İş arayan yoksula destek

Hükümet sosyal destek alan 2 milyona yakın yoksul hanenin çalışabilir durumdaki fertlerini iş yaşamına katmak için kolları sıvadı. İş arayan yoksula büyük destek verilecek. Hedef 3 milyon yeni çalışana ulaşmak

Hükümet, 2 milyona yakın yoksul hanede çalışabilecek durumdakilere iş bulmak için tüm imkânları seferber etti. Sosyal yardımla geçinip iş arayanlar Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sistemine kayıt edilmeye başlandı. Bu listede yer alıp da iş görüşmesine giden gençlerin fotoğraf, sağlık raporu masrafını bile devlet karşılıyor. İş yönlendirme yardımı adı altında yılda 3 kez 100 liraya yakın destek verilirken, işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları kesilmeyecek. Kurum, işe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardımlarda öncelik verilecek. Eğitim, gıda, kömür gibi yardımlardan daha kolay yararlanabilecekler.

EMEKLİ ESNAFA 3 ZAM BİRDEN

3 MİLYON YENİ ÇALIŞAN
Hükümet, başta imalat olmak üzere kritik sektörlere teşvik için kredi kanallarını açarken, KOBİ'ler gelecek iki yıl için 3 milyon yeni çalışan istihdam edecek. Küçük işletmelerin personel ihtiyacını karşılayacak olan İŞKUR, işe yerleştirmede yoksul ailelere pozitif ayrımcılık yapacak. İşe yerleştirmede gelir testi sonuçları dikkate alınırken, özellikle evde çalışanı olmayana öncelik verilecek. Bir yandan da girişimcilere iş kurma, güçlendirme, işin sürdürülebilirliğini sağlama, izleme süreçlerini içeren program yaşama geçirilecek.

İŞİ BIRAKANA YOK
Türkiye İş Kurumu tarafından işe yerleştirilenlere yılda bir defaya mahsus olmak üzere asgari ücretin üçte biri kadar da işe başlama yardımı veriliyor. Haklı bir neden olmadan işi bırakanlar merkezi yardımlar dışında bu nakit yardımı alamayacak. İş ve meslek danışmanları ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personelleri de 'istihdam görevlisi' olarak çalışıyor.

YENİ KANUNLA ÖZENDİRİCİ PROGRAMLAR GELİŞTİRİLECEK
Sosyal yardım alanında hak temelli bir anlayışla etkinliğin artırılmasına yönelik olarak yeni Sosyal Yardım Kanunu çıkarılacak. Buna göre muhtaçlık sınırı yeniden belirlenecek, sosyal transfer ve vergilerde yoksul kesim gözetilecek. Buna paralel olarak İŞKUR'un kurumsal kapasitesi artırılacak. Sosyal yardım-istihdam bağlantısı bilgi sistemi kurulacak. Kuruma kayıt edilen sosyal yardım yararlanıcılarına danışmanlık hizmeti verilecek. Çalışabilir durumdakilere yönelik istihdama kazandırıcı faaliyetlere katılmaları şartıyla özendirici yardım programları geliştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş arayan yoksula destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN