Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Telekom'dan Avea'ya 3 milyarlık rekor destek

Türk Telekom, Avea'nın sermayesini 3 milyar TL nakit artırma kararı aldı. Bu hamlenin ardından Avea, 11.2 milyar TL ile sermaye liginin zirvesine oturacak

Giriş Tarihi: 21.10.2015
Türk Telekom'dan Avea'ya 3 milyarlık rekor destek
İş Bankası Grubu'nun Avea'daki yüzde 10 hissesini 875 milyon liraya satın alarak şirketin yüzde 100'üne sahip olan Türk Telekom, tarihi bir sermaye artırımına imza atacak. Küresel ekonomideki dalgalanmalar ve seçim belirsizliğine rağmen Türkiye'deki yatırımlarına devam eden Türk Telekom, Avea'nın 8.2 milyar lira olan sermayesini 3 milyar lira tutarında artırarak 11.2 milyara çıkarma kararı aldı. Sermaye artırımı, Türk Telekom tarafından nakit olarak yapılacak ve ödeme 2 yıl içinde tamamlanacak. Böylece Türk Telekom'un Avea'da sadece ağustostan bu yana gerçekleştirdiği sermaye yatırımının tutarı 3 milyar 875 milyon liraya ulaşacak. Avea bu artırımla Sabancı Grubu bünyesinde 8.9 milyar lira sermaye ile faaliyet gösteren Enerjisa'yı geride bırakarak Türkiye'nin en yüksek sermayeli özel şirketi haline gelecek.

LİSANS BEDELİ İÇİN

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada, sermaye artırımından elde edilen fonun 4.5G frekans lisans bedellerinin karşılanması için kullanılacağı belirtildi. Avea, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos 2015 tarihinde yapılan IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme ihalesinde toplam 954.7 milyon euro bedelle 5 frekans paketinin sahibi olmuştu.

3 AYLIK GELİR 3.7 MİLYAR TL
Türk Telekom Grubu, 3'üncü çeyrekte gelirlerini yıllık bazda yüzde 5.2 büyüterek 3.7 milyar liraya ulaştırdı. Grubun Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamaya göre, operasyonel giderlerden etkilenen 3 aylık konsolide FAVÖK ise yıllık 6.9'luk düşüşle 1.3 milyar TL oldu. FAVÖK, 9 ayda 3.9 milyar lira olarak gerçekleşti. Mobil gelirleri yıllık yüzde 14 büyüyen Türk Telekom'un abone sayısı bu dönemde 17 milyona yükselirken, faturalı abone oranı ise yüzde 50 ile zirvede kaldı. Türk Telekom CEO'su Rami Aslan grubun 3'üncü çeyreği operasyonel olarak güçlü şekilde geride bıraktığını belirterek, "Fiber ve mobil şebekeye yaptığımız yatırımlar müşteri kaybını istikrarlı şekilde düşürdü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Telekom'dan Avea'ya 3 milyarlık rekor destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN