TMMOB'a yargı tokadı

Giriş Tarihi: 22.10.2015
TMMOB'a yargı tokadı

İstanbul'daki her projeyi yargıya taşıyan TMMOB'a mahkeme 'dur' dedi. Birliğin, 3. Köprü'nün imar planını yapan 2 şehir plancısına verdiği 3 ay meslekten men cezası yargıdan döndü

Gezi olaylarına öncülük eden, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul projelerine karşı olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB), 3. Köprü'nün imar planını yapan 2 şehir plancısına verdiği 3 ay meslekten men cezası yargıdan döndü. Ankara 11. İdare Mahkemesi, TMMOB'un uygulamasının hukuka aykırı olduğuna hükmederek cezai işlemin iptaline karar verdi. Meslekten men edilen Ahmet Özdal, "Mağdur edildim. İade-i itibar talep edeceğim." dedi. 3 ay mesleğini yapamayan ortaklar, Ankara İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması ve cezanın iptali istemiyle dava açtı. Dava dilekçesinde ortaklar, revizyon yapılması için iptal edilen bir plan baz alınarak verilen cezanın haksız ve yasal olmadığını ifade etti.

ETİK BAHANESİYLE MEN KARARI
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2 Haziran 2011'de ihalesi yapılan "Kuzey Marmara Otoyolu güzergâhının imarlı kesimlerine ait 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği" işini yapan Ahmet Özdal ve ortağı Arzu Özdal, TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından projede yer alarak 'meslek etik ve ahlakı ile bağdaşmayan faaliyet' yaptıkları gerekçesiyle 3 ay meslekten men cezası vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TMMOB'a yargı tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN