İddialar mesnetsiz

Enerji Bakanı Alaboyun, CHP'li Aykut Erdoğdu'nun iddialarının mesnetsiz ve yersiz olduğunu belirterek, "Zarar varsa getirsinler belgeleri gereğini yapalım. Dedikodu ve iftirayla böyle bir saldırıda bulunuyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
İddialar mesnetsiz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, TANAP Projesi ile ilgili CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun ortaya attığı iddiaların mesnetsiz ve yersiz olduğunu belirterek, "Bakanlığımızın çalışmaları üzerinden sayın Cumhurbaşkanımıza ve ailesine zarar verilmeye çalışılmasını kabul etmiyorum. Ortada bir zarar varsa çıkarsınlar belgelerini biz de gereğini yapalım. Dedikodu ve iftirayla böyle bir saldırıda bulunuyorlar" diye konuştu.

AYDIN DOĞAN'IN SÖZCÜSÜ OLDU

YALANA ŞERBETLİLER

aHaber'de katıldığı yayında konuşan Alaboyun, şöyle konuştu: "CHP'li bir vekilin ortaya attığı mesnetsiz bilgiler var. Doğalgaz, petrol fiyatları gibi sabit fiyatla alınan bir ürün değil. Doğalgazın sınırlarımıza getirilmesi için boru hattı döşenmek zorunda. Siz gidip de bir yerden tankerle doğalgaz doldurup da satın almıyorsunuz. Şu an ülkemize 4 farklı hattan doğalgaz geliyor. Rusya'dan iki, Azerbaycan ve İran üzerinden 4 ayrı noktadan doğalgaz girişi var. Rusya'yı tek bir hata indirdik. Şu an 3 tane ayrı fiyat uygulaması var. Her bir ülkeden aldığımız fiyat farklı. Bu da uzun dönemli kontratlarla ilgili. Bizim sınırımıza gelmiş olan en ucuz gaz Azeri gazıdır. Bu arkadaşlar birazcık yalana şerbetli. '120 dolara alacağımız şeyi şu kadar alıyoruz zarar ettik' filan diye olmayan bir şeyi ortaya koyuyorlar. Bizim ödediğimiz para 10 milyar dolardan çok daha az. Ödenen para iddia edilen zarardan daha az." Nabucco'yu yerine TANAP'ın gelmediğini anlatan Alaboyun, "TANAP'la biz 5. bir hattı Türkiye'ye getirmeyi sağladık. Biz ülke olarak gaz alabileceğimiz kaynakları çeşitlendirmek zorundayız. TANAP bizim Azerilerle yapmış olduğumuz stratejik bir projedir. Buna karşı çıkmak bu ülkeye verilebilecek en büyük zararlardandır" diye konuştu.

REKLAM ALAMADI İFTİRALARA SARILDI

ZARAR VARSA BELGE VERİN
"Keşke o vekil bizi arayıp sorsaydı doğru bilgileri verirdik" diyen Alaboyun, "Bizler siyasetçiyiz diye bizim ailelerimiz hiç iş yapamayacak mı? Kimseyle ortaklık kurmayacaklar mı? Veya bu ülkeden çıkıp başka ülkeye mi yerleşecek? Bunlar çok abes. Şuna bakılmalı burada bir kamu zararı var mı? Böyle bir zarar varsa getirsinler belgeleri gereğini yaparız. Dedikodu ile iftirayla saldırıyorlar" dedi.

KASITLI HABERLER YAPILIYOR
Enerji Bakanı Alaboyun, yapılan haberlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yıpratmaya dönük kasıtlı haberler olduğunu belirterek, "(CHP'lilerin) O tür şeylere girmelerini yadırgıyorum. Bakanlığım üzerinden sayın cumhurbaşkanımıza ve ailesine zarar verilmeye çalışılmasını kabul etmiyorum. Ben bulunduğum bakanlık olarak bağımsız bir statü ile buradayım. Sayın cumhurbaşkanımızın onlara gerekli cevabı vereceğinden şüphem yok. Bu iddiaların iktidarı yıpratmaya yönelik birtakım şeyler olduğu ortada. Yarın (bugün) kamuoyunun karşısına çıkıp bu konuda basın açıklaması yapacağız. Sahip çıkılması gereken bir proje bu şekilde karalanamaz. Kurumumuzu töhmet altında bırakacak yalan ve iftiraları kınıyorum" dedi.

SOCAR'DAN AĞIR CEVAP
Doğan Grubu'nun CHP'li Aykut Erdoğdu'nun açıklamalarına dayanarak yaptığı habere bir yalanlama da TANAP projesini yapan SOCAR'dan geldi. Projenin stratejik öneme sahip olduğunu belirten SOCAR, "BOTAŞ, TANAP'ın taşıma kapasitesinin 31 milyar m3'e çıkmasıyla ilave 6 milyar m3'ün çok daha üzerinde bir miktarda (yaklaşık 21 milyar m3) gaz ithal edebilme imkânına kavuştu. Gaz Taşıma Anlaşması gereği BOTAŞ, işletme döneminde taşıtıcı sıfatıyla her yıl 6 milyar m3 gazı, TANAP sistemi üzerinden Eskişehir'deki çıkış noktasında teslim alacak ve bunun için 1.000 m3 başına Ev Sahibi Hükümet Anlaşması ile belirlenmiş bir taşıma tarifesi ödeyecek. Buna karşılık BOTAŞ, TANAP'ın yıllık 16 milyar m3 gaz taşımacılığı yapmak suretiyle elde edeceği taşıma gelirinden yüzde 30 hissesine karşılık gelen miktarı alacak. Yani BOTAŞ, taşıtıcı olarak ödeyeceği taşıma bedeline yakın bir bedeli yatırımcı olarak geri alacak. TANAP Projesi kapsamında BOTAŞ, yatırımcı sıfatıyla elde edeceği taşıma geliri dışında, ithal ettiği gaz üzerinden yapacağı toptan gaz satışı ile de her yıl milyonlarca dolarlık satış geliri elde edecek. Ayrıca Türkiye taşınacak gazın 1.000 m3'ü başına 5.95 dolar almak suretiyle, 16 milyar m3 taşıma miktarı üzerinden yıllık 95.2 milyon dolar vergi geliri elde edecek. Netice itibarıyla TANAP, her yönüyle Türkiye'nin kazandığı bir yatırımdır" açıklaması yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İddialar mesnetsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN