Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör portresi ülkeye haksızlık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birilerinin Türkiye'yi sadece terörle, Suriye'den gelen göçmen dalgalarıyla öne çıkardığını belirterek, "Böyle bir portre çizme gayreti bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlıktır" dedi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Terör portresi ülkeye haksızlık
İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 3. TÜMSİAD TÜMEXPO ve Uluslararası KOBİ Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yaşanan olumsuzluklarla öne çıkarılmaya çalışıldığını belirterek, "Bugün birileri Türkiye'yi sadece terörle, Suriye'den gelen göçmen dalgalarıyla öne çıkarmaya çalışıyor. Sadece bunlardan ibaret bir Türkiye portresi çizme gayretleri bu ülkeye ve bu millete yapılacak en büyük haksızlıktır" dedi. Türkiye'nin 2003- 2014 arasında ortalama yüzde 5'lik bir büyüme sağladığını belirten Erdoğan, "Bu büyümenin 2008'den itibaren dünyada ciddi bir finans krizi yaşandığı dönemde gerçekleştiğini hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

YA SIÇRAMA YA PATİNAJ

HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl gerçekleşen genel seçime, artan terör olaylarına ve 1 Kasım'daki tekrar seçime rağmen 2015'in ilk çeyreğinde 2.3, ikinci çeyreğinde ise 3.8'lik büyüme oranlarıyla bu eğilimin devam ettiğini ifade etti. Türkiye'de son 13 yılda yaşanan gelişmelerle ilgili konuşan Erdoğan, ülkenin 2023 yılında ilk 10 ekonomiden biri olacağını söyledi. Erdoğan, Ziraat Katılım Bankası'nın ardından Vakıf Katılım ve Halk Katılım bankalarının da İslami finans alanında faaliyet göstereceğini belirterek, "Bunlarla İslami finans anlayışını yaygınlaştıracağız" diye konuştu.

ÜÇ KAT BÜYÜDÜK IMF'YE BORÇ BİTTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel ekonomik verileri ve projelerden bazılarını hatırlatıp, değişimin boyutlarını paylaştı. GSYH'nin 2002 sonundaki 230 milyar dolar seviyesinden geçen yıl 800 milyar dolar düzeyine yükseldiğini, kişi başına milli gelirin 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıktığını anlatan Erdoğan, aynı dönemde ihracatın 36 milyar dolardan 158 milyar dolara, turizm gelirlerinin 12.5 milyar dolardan 34.5 milyar dolara yükseldiğini, Merkez Bankası rezervinin de 26 milyar dolardan 130 milyar dolar düzeyine çıktığını belirtti. 2002 sonunda IMF'ye 23.5 milyar dolar borcu olan Türkiye'den Mayıs 2013 itibarıyla IMF'ye borçlarını sıfırlamış bir Türkiye'ye geçildiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Kamu borçlarının GSYH'ye oranı 2002'de yüzde 61.5 olan seviyesinden geçen yıl yüzde 8.5'e geriledi. Enflasyon ve işsizlik rakamları da yüzde 10'un altına indi."

34 ÜLKEDEN 850 ALIM HEYETİ GELDİ
Turkuvaz Grubu'nun sponsor olduğu organizasyonda konuşan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, düzenledikleri etkinliğe 34 ülkeden 850'yi aşan yabancı alım heyetinin katılacağını söyledi. Helal Gıda Fuarı'nın da bu yıl ilk olarak TÜMEXPO çatısı altında kendi fuarını gerçekleştireceğini aktaran Doğan, iş dünyasının yanı sıra aynı zamanda küresel vicdanın da sesi olmaya gayret ettiklerini kaydetti.

KOBİ'LERE İSLAMİ FİNANSMAN
Dünya Bankası Finans Direktörü (CFO) Bertrand Badre, KOBİ'lerin dünya istihdamının yarıdan fazlasını oluşturduğunu, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) ise yüzde 65'ini ürettiğini söyledi. Dünya Bankası Grubu Finans ve Piyasalar Küresel Uygulamalar Kıdemli Direktörü Gloria Grandolini ise "KOBİ'ler için finansal araçların geliştirilmesi, kredi raporlarının ve gösterilen teminatların iyileştirilmesi önemli konular. Dünya Bankası olarak İslami finansman araçları başta olmak üzere bu konudaki mevzuat ve idari düzenlemeler için çalışıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör portresi ülkeye haksızlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN