HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAAB: Hürriyet sözlerimizi çarpıttı

Doğan Grubu'nun bir yalanı daha ortaya çıktı. Hürriyet'te çıkan haber üzerine şirketin sözcüsü Sebastian Carlsson ile irtibata geçen Saab Türkiye, "Sözlerim çarpıtılmış" cevabını aldı

Giriş Tarihi: 26.10.2015
SAAB: Hürriyet sözlerimizi çarpıttı
Yerli otomobile karşı kara propaganda yürüten Doğan Grubu'nun bir foyası daha ortaya çıktı. Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberde, Saab firmasının sözcüsü Sebastian Carlsson'un sözlerinin çarpıtıldığı tespit edildi. 22 Ekim'de Hürriyet gazetesinde yayımlanan "Saab sert çıktı: Markamızı artık telaffuz etmeyin!" başlıklı haberde Saab'ın Basın Sözcüsü olduğu belirtilen Sebastian Carlsonn'un, "NEVS firması Saab markasını temsil etmiyor, sadece otomobil tesisini aldı. Bizim Türkiye'de otomobil konusunda herhangi bir çalışmamız veya anlaşmamız yok. Dolayısıyla Türk Bakanın ısrarla Saab adını telaffuz etmesini anlayamıyoruz" dediği iddia edilmişti.

YERLİ OTOMOBİLE DESTEK YAĞIYOR

SAAB TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ
Hürriyet'in haberinde 'Kenny Lama' isimli bir Amerikalı gazetecinin, Carlsson'a yönelttiği sorular kaynak olarak gösterildi. Bu durum hem bakanlığın hem de Saab'ın Türkiye Temsilciliğinin dikkatini çekti. Bunun üzerine yapılan araştırmada ise gerçeklerin, haberde yazılanlardan farklı olduğu ortaya çıktı. Carlsonn ile Saab Türkiye Temsilciliği temasa geçti. Carlsonn ile yazışan Saab Türkiye temsilciliği, "Ben, bana sorulan sorulara kısa ve formel yanıtlar verdim. Sözlerim bu şekilde değildi. Lütfen ilgili bakanlığa da durumu bildirin" yanıtını aldı. Bunun üzerine Saab Türkiye, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile temasa geçerek, durumu bildirdi. Carlsonn'un sözlerini çarpıtıldığı aktarıldı.

YERLİ OTOMOBİLE İLK SİPARİŞ GELDİ

5 YIL KAZANDIRACAK TEKNOLOJİ
Türkiye, motoru üzerine yoğunlaştığı elektrikli yerli otomobilde, diğer aksamı hazır alarak zaman kazanmak istiyor. Bu amaçla zaten var olan teknolojiyi Türkiye'ye kazandırmak isteyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'ye 5 yıl da zaman kazandırmış olacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "5 yıllık zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamayalım ve zaten var olan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın alarak, bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam edelim" diyerek konuya açıklık getirmiş, Saab'ın 9-3 modelinin bu nedenle alındığını ifade etmişti. Işık, 9-3'ün sadece isim hakkının değil, tüm fikri mülkiyet haklarının da satın alındığını açıkladı ve katıldığı bir televizyon programında, "Saab 9-3'ü geliştiren NEVS firmasıyla bu alanda işbirliğimizi sürdüreceğiz" dedi.

UÇAKLARDA TÜRBÜLANS SONRASI

TÜRKÇE YAZAN AMERİKALI
Habere dayanak olarak gösterilen ve 'Amerikalı' olduğu iddia edilen Kenny Lama'nın sosyal medya paylaşımları da şaşırttı. Bakanlık, söz konusu haberin kaynağına ulaşmak için yaptığı araştırmada, Lama'nın sosyal medya profilinde Türkçe mesajlar yazdığını ve paylaşımlar yaptığını tespit etti. Lama'nın 'freelance' (bağımsız) çalışan bir gazeteci olduğu belirlenirken, Hürriyet'in kaynağından konuyu teyit etmeden haberi yayınladığı ortaya çıktı. Bakanlık, bu gelişme üzerine Saab Türkiye'den detaylı bilgi istedi.

HÜRRİYET KENDİNİ YALANLADI
Hürriyet gazetesi, 16 Ekim'de yayımladığı "SAAB CEO'su Bergman: 'Türkiye ile yerli araç için el ele çalışıyoruz' başlıklı haberinde Saab'ın durumdan memnun olduğunu duyurmuştu. Söz konusu haberde, Bergman'ın "Türk araştırma kurumu TÜBITAK ile Türkiye'nin gururu olacak yerli otomobil projesinde birlikte çalışıyoruz" dediği aktarılırken, 6 gün sonra ise Saab'ın "İsmin kullanılmasından rahatsız olduğu" haberi yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SAAB: Hürriyet sözlerimizi çarpıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN