Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunma sanayimiz ihracatını katladı

Giriş Tarihi: 26.10.2015 11:50
Savunma sanayimiz ihracatını katladı

Türkiye savunma sanayii ihracatını katladı. 2002 yılında 60 milyon $ olan ihracat 1.6 milyar $'a ulaştı.

Türkiye, savunmada artık sadece milli üretim yapmıyor, ürettiklerini yurt dışına da satıyor. Paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a satıldı. Atış sistemleri ve telsizler, Ürdün'den Endonezya, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne kadar gönderildi. 2002'de sadece 60 milyon dolar olan savunma ihracatı, 2014 sonunda 1 milyar 647 milyon dolara ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından denize indirilen Milli Amfibi Gemisi Bayraktar, Türkiye'nin savunma sanayiinde geldiği noktayı gözler önüne serdi. Milli imkanlarla üretilen ATAK helikopterlerini terörle mücadelede kullanmaya başladı, ANKA insansız hava aracıyla istihbarat sıkıntısını giderdi, milli gemi MİLGEM'leri denize indirdi. Altay tanı diğer bir stratejik üretimlerden biri oldu.

1.6 MİLYAR $'LIK İHRACAT

Özellikle Körfez ülkeleri ve Asya'dan ülkeler, savunma ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye'nin kapısını çaldı. 2002 yılında sadece 60 milyon dolarlık savunma sanayii ihracatı , 2014 yılında 1 milyar 647 milyon dolara çıktı.

VAZGEÇİLMEZ OLDULAR

Paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a satıldı. Geçmişte ABD ve Uruguay gibi ülkelere de satışı yapılan telsizler ve bazı atış sistemleri geçen yıl Ürdün'den Pakistan'a, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Endonezya'ya kadar gönderildi. Türkiye'nin ürettiği tekerlekli zırhlı araçlar Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn ordularında yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma sanayimiz ihracatını katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN