'58 milyar dolar'lık söz!

Ona “dünyanın en şanssız” insanı diyen de var, “bilge” bulan da. Ancak verdiği karar, onun bugün bile hala unutulmamasında en büyük etken... Dünya devi Apple’ın üç kurucusundan “en az bilineni” olan kişiden bahsediyoruz... Ronald Wayne’den.

Giriş Tarihi: 27.10.2015 11:15 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 12:09
'58 milyar dolar'lık söz!
ve Steve Wozniak ile Atari şirketinde tanıştıktan sonra 1976'da Apple'ın kurucu ortaklarından olmuştu. Yüzde 10 hissesi oldu. Görevi hukuki ve bürokratik işlemleri yapmaktı. Aynı zamanda Apple'ın ilk logosunu da tasarladı. Şirket kurulduktan sonra Jobs büyük yatırımlara girdi ve bankaların kefil olarak kabul ettiği tek kişi Ronald Wayne'di. O da hisselerini olduğu gibi 800 dolara diğer hissedarlara sattı.

ATARİ'DE KALMIŞTI

"Bugün olsa yine yapardım!" diyecek kadar kararlı olan Wayne, bunun nedenini, Apple'ın çok başarılı olabileceğine inanmaması ve Steve Jobs'u "tahammül edilemeyecek kadar" kötü bir çalışma arkadaşı olmasından kaynaklandığını söylüyordu. Geçtiğimiz yıl Apple döneminden kalma bazı belgeleri içeren koleksiyonunu satışa çıkaran, maceralarını kitaplaştıran Wayne, "Her ne kadar milyarlarca dolar kazanamamış olsam da, benim 40 yılda biriktirdiklerim, bana yeter!" diyordu...

Wayne'in, 1976'da sattığı hisselerin bugünkü değerinin yaklaşık olarak 58 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Wayne, Jobs ile tanıştığı dönemde bir başka bilgisayar üreticisi olan Atari'de çalışıyordu. Hisseleri sattıktan sonra iki yıl daha Atari'de çalıştıktan sonra başka şirketlere geçmişti...

Bu olay, nereden mi aklımıza geldi? Her gün farklı öğütler veren, ünlülerin anlamlı sözlerini paylaşan Londra Metrosu'nun duyuru panolarından... Nitekim o panolardan birinde, güne kötü başlayanlara yukarıdaki esprili Wayne hatırlatması yapılıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'58 milyar dolar'lık söz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN