Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lerin tercihi?

Giriş Tarihi: 27.10.2015 12:22 Güncelleme Tarihi: 27.10.2015 13:04
Kadın sürücülerin otomobil tercihi?

Türkiye’nin en büyük 2 el , İstanbul Park Oto Pazarı “2 elde otomotivde ” raporunu açıkladı.

İPOP Satış ve Pazarlama Direktörü Cevat Kabataş, "2 el otomotiv alımında erkekler araştırıcı güç, lar ise karar verici güç konumunda " dedi.

AİLELERİN TERCİHİ

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerde çocuklu aileler için araç bir konfordan öte bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Kabataş, " Ailesi ile araç almaya misafirlerimizde karar merci her zaman kadınlar oluyor. Kadınların tercihlerini ise büyük oranda çocuklar belirliyor.

Araştırmamızda araç alan ailelerin ilk beş tercihlerine baktığımızda en dikkat çeken özellik aracın geniş olmasıydı. Bu beş tercih arasında hanımefendiye ve beyefendiye sıralama yaptırdığımızda sonuç çok farklı çıktı.

Erkeklerin sıralamasında motor gücü, dış görünüşü gibi faktörler ön plana çıkarken, kadınların tercihinde ise yakıt tasarrufu, bagaj hacmi, koltuk arası mesafeler belirleyici oluyor. Sonuç olarak hanımefendi araca karar veriyor " dedi

BEKAR BAYANLARIN TERCİHİ

Yıllardır yaratılmaya çalışılan "kadın şoför kötü şoför" algısının artık bir şehir efsanesine döndüğünü vurgulayan Kabataş, " Bekâr kadınların araç tercihlerinde en belirleyici unsurun küçük kasalı araçlar olduğunu söyleyebiliriz.

SAKALLI KADINLAR VE İLGİNÇ HİKÂYELERİ

Bekar kadınların ilk beş tercihlerinde baktığımızda küçük kasa, otomatik vites, park sensörü, dizel yakıtlı olması ve renk gibi faktörler belirleyici oluyor. Bu ilk dört faktörü bir arada barındıran araçlar arasında seçme konusunda ise renk faktörü devreye giriyor. Bekar kadınlar ailelere ve erkeklere göre renkli araçları tercih ediyor" dedi.

RENK TERCİHLERİ

Son yıllarda trafikte renkli araçların arttığına değinen Kabataş, " Trafikte on yıl öncesine kadar siyah, beyaz ve gri renkli araçlar çoğunluktaydı. Kadınların araç alımında karar verici konumuna gelmesi ile özellikle gökkuşağı renklerinde bir artış oldu.

Araç alan misafirlerimizin renk konusunda ilk beş tercihlerine baktığımızda kadınların ve erkeklerin tercihlerinde farklılıklar olduğunu tespit edebiliyoruz.

Aradığı özelliklerden feragat etmek istemeyen kadınlar en son renk konusunda seçici davranıyor ancak erkekler renk konusunda daha klasik olabiliyor.

Örneğin siyah renkte 2010 model otomatik vites dizel bir araç arayan bir erkek misafirimiz aynı özelliklere sahip ancak sadece renki farklı diye başka özelliklerde bir aracı tercih ederken kadınlarda ise teknik detaylar daha ön planda olabiliyor" dedi

ARTIK KADINLARA ÖZEL TASARIMLAR ÜRETİLİYOR

Otomotiv üreticilerin de kadınların gücünü farkında olduğunu vurgulayan Kabataş, " Yıllardır erkeklerin egemenliğinde olan otomotiv pazarında kadınlarında etkinliği her geçen gün artıyor.

Otomotiv üreticileri 2000 li yılların başında unisex olarak tasarladığı araçlara artık tamamen kadınlara özel ları da ekledi. Bu değişim trafikte, pazarlarında tamamen kadınlara yönelik otomotiv tasarımlarını görmemiz tek sebebidir. Kadınların otomotiv pazarında ki bu etkinliğini artırması pazarda olumlu yönde ve reele dayalı bir gelişim yaratıyor" dedi

KADINLAR OTO PAZARLARINDA

Oto pazarların artık kadınların da girebileceği toplum merkezleri haline gelmesi gerektiğine değinen Kabataş, " Artık otomotiv üreticileri bile bunun farkına varıp sadece kadınlara özel üretim yapıyorsa ikinci el oto pazarlarında da kendisini dizayn etmesi gerekir.

Artık güvenli olmayan, araç aldığı kişinin güvenilir olmadığı, aracı aldıktan sonra sorunları ile ilgili muhatabı bulamadığı, aldığı aracın teknik özellikleri için sanayi sanayi dolaşması gereken oto pazarlarının zamanla yok olması gerekir.

Araç almak isteyen bir kadın na kafasında hiçbir sorun olmadan girip beğendiği aracı almalıdır. İPOP'un kadınlar tarafından kısa sürede bu kadar ilgi görmesinin tek sebebi bu gibi konularda çok hassas davranmamız" dedi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın sürücülerin otomobil tercihi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN