Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'En güçlü tarafımız reel sektör'

KOBİ'lerin yüzde 95'inin döviz borcu olmadığını ve şirketlerin de uzun vadeli borçlandığını belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Bu, Türkiye'nin en güçlü tarafı" dedi

Giriş Tarihi: 29.10.2015
'En güçlü tarafımız reel sektör'
Paralel medya ve işbirlikçilerinin, kur artışını bahene ederek Türkiye'de borç sorunu olduğu şeklindeki iddiaları, paranın patronu tarafından çürütüldü. Yılın dördüncü Enflasyon Raporu'nun tanıtımında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, özellikle bankacılık dışı kesimi, 'Türkiye'nin en güçlü tarafı' olarak değerlendirdi. Döviz cinsi borçlanan firmaların büyük ve güçlü olduğunu kaydeden Başçı, "Genellikle yurtdışından uzun vadeli borçlanıyorlar. Yabancı para borcun aktifteki payı yüzde 17. KOBİ'lerin yüzde 95'inin ise döviz borcu yok. Kısa vadeli borçların önemli bir bölümü bankalara ait. Biz onların vadesini 3 yılın üstüne çekmeye çalışıyoruz" dedi. Tartışma konusu olan hane halkının borçlanma seviyesine de değinen Başçı, yüzde 10'luk nominal büyüme hızının normal olduğunu söyledi. Tüketici kredilerinde, konut hariç büyüme hızının yüzde 10'un altına düşmesini çok arzu etmediklerini belirten Başçı, ticari kredilerin büyüme hızının halen yüzde 15 civarında olduğuna işaret ederek, burada da trend olarak son haftalarda gözle görülür bir yavaşlama olduğunu kaydetti. Başçı, "Ticari kredilerin büyüme hızında arzu etmediğimiz bir yavaşlama olursa, onunla ilgili bazı tedbirler alabiliriz" dedi. Başçı ayrıca, Türkiye'deki yerleşik yatırımcıların döviz piyasasında dengeleyici olmaya devam ettiğinin altını çizerek, "Dolar yükselince satıp, düşünce alıyorlar" diye konuştu.

PPK'DA FED KONUŞULDU

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımını iyice geciktirmesi senaryosunu Para Politikası Kurulu'nda (PPK) konuşmaya başladıklarını aktaran Başçı, "Eğer Fed önümüzdeki 6 ay faiz artırmaktan vazgeçerse ne yapacağız? O zaman biz de kendi iletişimimizi tekrar gözden geçiririz" dedi.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ
Merkez Bankası, bu yılın son enflasyon raporunda da, enflasyon tahminini yukarı çekti. Temmuz ayında yüzde 6.8'den 6.9'a yükseltilen enlasyon tahmini, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dün İstanbul'da açıkladığı enflasyon raporunda yüzde 7.9'a çıkarıldı. Erdem Başçı, 2015 sonunda enflasyonun yüzde 70 olasılıkla orta noktası yüzde 7.9 olmak üzere yüzde 7.4 ile yüzde 8.4 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Başçı, temmuz raporuna göre yapılan yukarı yönlü güncellemenin 1.2 puanının üçüncü çeyrekteki döviz kuru hareketlerinden kaynaklandığını söyledi.

REZERV KAYBI YOK
Merkez Bankası'nın döviz rezervlerine ilişkin tartışmalara da değinen Erdem Başçı, "Portföy girişi olduğunda rezervleri artırdık. Şu anda döviz satışları azaldı. BOTAŞ'ın da ihtiyacı eskisi kadar fazla değil. Ayrıca, nisandan bu yana kamu bankaları da BOTAŞ'ın döviz ihtiyacının küçük bir bölümünü karşılıyor. Merkez Bankası'nın net rezevlerinde azalma yavaşladı. Rezervi kaybetmeden kullanmayı biliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'En güçlü tarafımız reel sektör'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN