Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyasına sitemim var

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, iş dünyasına Bingöl'den çağrıda bulundu: "Kamu olarak yatırım zeminini hazırladık. Büyük sermaye elini taşın altına koymalı"

Giriş Tarihi: 29.10.2015
İş dünyasına sitemim var
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile seçime 4 gün kala Bingöl'deyiz. Bakan yoğun bir seçim çalışmasında...1 ayda şehrin bütün ilçelerine gitmiş, 200'e yakın köyü dolaşmış. Biz de şehrin en büyük ilçelerinden Genç'de Bakan'a katıldık. Muhafazakâr kesimin yoğun olarak yaşadığı, ağırlıklı nüfusun Kürt ve Zaza olduğu ilçenin gelişmişlik açısından Anadolu'dakilerden farkı yok. Son dönemde yapılan terörle mücadele vatandaşlara güven getirmiş. Tek dert yine 'iş' olmaya başlamış. Onun için de AK Parti'nin bölgesel kalkınma politikalarının işe yarayacağını düşünüyorlar. Bingöl'de iki partili bir yapı var. 7 Haziran'da AK Parti iki, HDP bir milletvekili çıkarmıştı. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin hedefi 3-0 yapmak. Bakan Cevdet Yılmaz ile yaklaşan seçimleri ve AK Parti'nin ekonomi politikalarını konuşuyoruz.
7 Haziran'dan bu yana AK Parti açısından durum değişti mi?
Muş, Bitlis, Van, Batman, Siirt, Elazığ dahil 8 il gezdim. 7 Haziran'la karşılaştırılırsa hem bölgede hem de genelde değişen bir tablo var. Bunun derecesi nedir seçim günü belli olacak. Tek başına iktidar ihtimali güçlenmiş durumda. Diyarbakır ve Van'da iki vekilin çıkabileceğini düşünüyorum. Bingöl'de ikiyi almıştık, rahat şekilde yine alırız. Üç kolay değil, bunu zorluyoruz.
Tek başına iktidar olamazsa AK Parti yeniden bir seçim yapılır mı?
AK Parti bu seçimlerde tek başına iktidara gelecektir. Ama olmazsa da yeni bir seçim ihtimali görmüyorum. Geçen seçimde, bizim seçmende biraz rehavet vardı. 'Ben gitmesem de AK Parti tek başına iktidar olur' diye düşünenler oldu. Bu kitlenin bu sefer gelip oy vereceğini düşünüyorum.
Bölgede yine PKK'nın seçimle ilgili tehditleri var mı?
Geçen seçimlerde çok yoğundu, bu seçimlerde daha güvenli bir ortam var. Belli şeyler duyuyoruz ama daha az. Bu da devletin otoritesini göstermesinden kaynaklı belki de.
Burada en büyük sorun iş. Bu konuda neler yapacaksınız?
Önceliğimiz üretimi ve istihdamı artırmak. Nitelikli insanın burada yaşamayı tercih etmesi gerek. Bunun yolu da şehirleşmeden geçiyor. İkincisi de genç istihdamı. Yatırımcı gelmesi için de huzur ve güven ortamı önemli. Bingöl'ü gezdiniz. Medyadaki imajla, gerçeklik uyuşmuyor. Buralar yazıldığı, çizildiği gibi değil.

TÜRKİYE'YE YÜK DEĞİL, YÜK ALACAK BÖLGE

Teşvikler yatırımcıyı çekemedi sanırım...
Kamu olarak yapılması gerekeni büyük oranda tamamladık, fiziki altyapıyı hazırladık. Yani AK Parti burada yatırım zeminini hazırladı ama sermaye buna ayak uyduramadı. Yatırımcıları buraya getirip, gerçek durumu göstermemiz gerek. Bir örnek vereyim: Burada kurulan özel bir çağrı merkezi 50 kişilik bir tesis yapmaya geldi. Şu anda 630 kişi çalışıyor. 'Verimliliğimiz İstanbul'dan daha yüksek' diyerek işi büyüttüler. Buraya hiç gelmeseler bu potansiyeli göremeyecekler. Buralar, Türkiye'ye yük olacak değil, yük alacak bölgeler.
İş dünyasına bir mesajınız var mı?
Özellikle büyük sermayeye bir sitemim var. Türkiye'de büyük sermayenin bölgesel politikalar konusunda daha fazla inisiyatif alması gerekir. Biz onlardan hayırseverlik istemiyoruz. Bu onların lehine, çünkü ciddi potansiyel var. Evet ilk girişte biraz zahmetli, efor sarfetmeleri lazım ama ondan sonra yüksek getiri elde edebilirler. Bu zahmete çok girmediklerini görüyorum.

SÜTAŞ'TA ARAZİ SORUNU OLDU


İş dünyası elini taşın altına koymuyor mu?
İki konuda ellerini daha çok taşın altına koymalılar. Biri bölgesel politika, diğeri de Ar-Ge ve teknolojinin ticarileştirilmesi. Her iki alanda da büyük sermayemizi çok yeterli görmüyorum. Ekonomik yapımızda niteliksel dönüşüme ihtiyacımız var. Türkiye bir eşiğe geldi, alışılmış şeylerle bunu aşamayız. Burada bir hamle yapmamız lazım. Sıçrama da işte bu alanlarla olacak.
Sütaş'ın yatırımı ne durumda?
Bu konuda ciddi gayret sarfettim. Muharrem (Yılmaz) Bey de Bingöl'e geldi, gitti. Rastgele bir yatırım değildi, birçok analiz yaptılar. Şu anda tartıştığımız konu arazi meselesi. Arazileri 49 yıllığına kiraya verme durumu var. Muharrem Bey satın almak istiyor.

GELİRİ SAKLASAK HESABI DEĞİŞTİRİRDİK


Milli gelir satın alma gücü paritesine göre açıklanınca çok fazla tepki oldu. Neden yaptınız bunu?
Kurdaki dalgalanmalar nedeniyle öyle açıkladık. Bir şey saklamadık, dileyen dolar kuru üzerinden hesap yapabilir. Önümüzdeki yıl milli gelirin hesaplamasında değişikliğe gideceğiz. Eğer siyasi olarak yapmak isteseydik, bunu yapardık. Milli gelirimiz bugünkünden daha yüksek çıkardı. Hollanda'ya bakın. Hesabı değiştirdi, bir günde geliri bizi geçti. Bizde de bu konuda çalışmalar yapılıyor.

HALKIN EMNİYETİ İLK ÖNCELİK

Asgari ücret vaadiniz çok tartışıldı. İş dünyasından bir tepki geliyor mu?
Çok açık olmasa da geliyor. Ama daha önce bazıları bu vaatlerde bulunurken, çok fazla tepkiler duymadık. İş dünyasının altından kalkamayacağı bir yük belirlemedik. Bu ücret, Doğu ve Güneydoğu'da işverenleri biraz zorlayabilir ama orada da işveren teşviklerimiz var. Çok zorlanılırsa yeniden bakılacak kalemler olabilir.
Bölgede son dönemde çözüm sürecinin durmasına nasıl bakılıyor?
Burada herkes çözüm süreciyle gelen huzurun tadını aldı. Maalesef çözüm sürecini örgüt suiistimal etti. Devletin güvenliği değil, halkın emniyeti bizim için önemli olan. Bu insanların emniyeti için yapmamız gerekeni yapacağız. Diğer taraftan da demokratik kazanımlarımızı güçlendireceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasına sitemim var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN