Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ına " kaynak" freni

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Bu yılın 10 ayında devreye alınan ve yıl sonuna kadar devreye alınması planlanan elektrik üretim santrallerinin yüzde 80'i kaynaklardan oluşuyor. Bu santrallerden üretilecek elektrik ile yıllık 5 milyar metreküp doğal ı ikame edilmiş olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 30.10.2015 12:02 Güncelleme Tarihi: 30.10.2015 16:47
Gaz ithalatına yerli kaynak freni
Alaboyun, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerji üretiminde kaynaklarını çeşitlendirmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücünün 30 Ekim itibarıyla 72 bin 156 megavat seviyesine yükseldiğini anlatan Alaboyun, bu rakamın geçen yıl sonuna oranla yaklaşık yüzde 4 arttığını söyledi.

İLK DEFA BU SEVİYEYE YÜKSELDİ

"Bu yılın 10 ayında 3 bin 300 megavatlık güç devreye alınmış olup bu rakam yıl sonuna kadar 5 bin 180 megavat seviyesine yükselecek. Yine bu yılın 10 ayında devreye alınan ve yıl sonuna kadar devreye alınması planlanan elektrik üretim santrallerinin yüzde 80'i kaynaklardan oluşuyor. Bu oran ilk defa bu seviyeye yükseldi.

Bu santrallerden üretilecek elektrik ile yıllık 5 milyar metreküp doğal ı ikame edilmiş olacak. Bu rakam Türkiye'nin toplam doğalgaz ithalatının yaklaşık yüzde 10'una karşılık geliyor."

MİLLİ PROJE YERLİ KAYNAK

Alaboyun, 2015 yatırımlarının yüzde 41,6'sını hidrolik, yüzde 37,4'ünü termik, yüzde 13,1'ini rüzgar, yüzde 5,2'sini çöp ve biyokütle, yüzde 2,5'ini ise güneş enerjisi kaynaklı santrallerin oluşturduğunu bildirdi.


Güneş, rüzgar, hidrolik ve yerli kömür kaynaklarıyla ithalatın daha fazla düşeceğine işaret eden Alaboyun, bu durumun enerjide dışa bağımlılığı azaltmada önemli bir adım olduğunu kaydetti.

TOPLAM KURULU GÜCÜN YÜZDE 55'İ YERLİ KAYNAKLARDAN

Alaboyun, Türkiye'deki 72 bin 156 megavatlık kurulu gücün önemli bir kısmının da yerli kaynaklardan oluştuğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Toplam kurulu gücün yüzde 35,1'ini hirolik, yüzde 5,7'sini rüzgar, yüzde 0,81'ini jeotermal, yüzde 0,44'ünü biyokütle, biyogaz, çöp gazı gibi yenilenebilir kaynaklar, yüzde 0,25'ini güneşten elektrik üreten santraller oluşturuyor.

İŞTE YERLİ UÇAĞIN MİMARLARI

Böylece, yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 42,4 seviyesine yükseldi. Taş kömürü ve linyit kaynaklı santraller ise yüzde 12,1 seviyesinde iken, asfaltitten elektrik üretimi yüzde 0,37 oranında.

Böylece, Türkiye'nin yerli fosil yakıtlı santralleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santralleri şu anda toplam kurulu gücün yüzde 54,9 oluşturuyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaz ithalatına "yerli kaynak" freni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN