Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat pazarlarına İran tehdidi

İran, nükleer anlaşmayı imzalamasının ardından Türkiye'nin ihracat pazarlarına girmeye başladı. İşadamları, "Merdiven altı üretimi bile satıyorlar. Pazarlarımız tehlikede" diyor

Giriş Tarihi: 31.10.2015
İhracat pazarlarına İran tehdidi
Türkiye'nin ihracatı küresel nedenlerle gerilemeye devam ederken ihracatçıyı Batı ile el sıkışan İran tedirginliği sardı. Özellikle tekstil ve gıda ürünlerinde Türkiye'nin maliyetinin çok altında üretim yapabilen İran, Türk Cumhuriyetleri'nden Ortadoğu'ya kadar geniş bir yelpazede ihracatını artırıyor. İran nedeniyle şimdilik yurtdışı satışlarda bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen ihracatçılar, "Ambargonun kalkmasıyla sıkıntı yaşayabiliriz. Zamanında önlem almak şart" dedi. Tekstilin yanı sıra çimento sektörü de İran tedirginliği yaşıyor. Çünkü üretim maliyetülerinin düşük olması İran'ı ihracatta avantajlı konuma getiriyor. Aynı şekilde gıda üretiminde de İran maliyet avantajıyla öne çıkıyor. İşadamları, İran'da gıda fiyatlarının düşük olmasını merdiven altı üretimin fazla olmasıyla açıklıyorlar.

ÖNLEM ALMAK GEREKİYOR
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, "Ambargo kalktıktan sonra İran birkaç yıl içinde bölgede bize önemli bir rakip olacak" dedi. Son dönemde, başta çimento olmak üzere, inşaat malzemelerinde, Mısır ve Irak gibi pazarlarda İran lehine kayıplar yaşandığını hatırlatan Çuhacı, şöyle devam etti: "Ambargonun kaldırılmasıyla İran, ihracat yaptığımız geleneksel pazarlarda Türkiye için önemli rakip olarak dış ticaret dengemizde kayıplar yaratabilir. Bu noktada hükümetimizin bazı önlemler alması faydalı olacaktır. İran'dan ve diğer ülkelerden çimento ithalatlarında fiyat oluşumlarına hassas olmalı. Kalite standartlarını iyi denetlemeli ve kayıt dışılığa izin vermemelidir."

AFRİKA'DA ETKİSİ HIZLA ARTIYOR
Türk-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ayhan Fidan, İran'ın Irak ve Azerbaycan'a yaptığı ihracatı yüzde 80'lere varan oranlarda artırdığını, Suriye pazarının ise tamamını ele geçirdiğini belirtiyor. İran'ın Türkiye'nin girmeye çalıştığı Afrika pazarında da etkin olduğunu belirten Fidan, "İhracatla ilgili kurumların acil önlem alması gerekiyor. Özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Afrika pazarında İran etkisi hissedilir derecede artıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat pazarlarına İran tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN