Bankacılığın Tom Cruise'u

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Bankacılığın Tom Cruise'u

Denizbank, Cruise'u bankaların başını ağrıtan mali soygun sorununu geliştirdiği bir yazılımla ortadan kaldırdı. Genel Müdür Hakan Ateş, "Minorty Report filmindeki Tom Cruise gibi kötü niyetli hareketleri kaynağında çözüyoruz" dedi

Denizbank, bankalardaki mali soygunu önlemek için bir yazılım geliştirdi. 500 bin dolarlık yazılımla ilk 8 ayda yolsuzluk rakamı 2 milyona indi. Emniyetle de işbirliği yapan banka, bu yıl 7 kişiyi suç üstü yakalattı. Amsterdam'da bankacılığın nobelini alan Denizbank'ın Genel Müdürü Hakan Ateş, iç yolsuzlukları önlemek için de bir modül geliştirdiklerini belirterek "Minorty Report filmindeki Tom Cruise gibi kötü niyetli hareketleri kaynağında çözüyoruz. Saptadığımız yolsuzlukları suçüstü yapıyoruz. Bazıları 'organize işler' oluyor ama banka içinde olan herhangi bir kötü niyetli hareket anında yakalanıp Teftiş Kurulu'nun önüne geliyor" dedi. Bundan birkaç yıl önce 30 milyon TL'lik bir yolsuzluğu saptayan ve hukuki süreci de sonuçlanan davayı hatırlatan Ateş, isteyen bankalara bu yazılımı sattıklarını da söyledi.

TAKİBE ALDI
'Fraud' (sahtecilik) adını verdikleri iç yolsuzluk uygulamasıyla çalışanları takibe aldıklarını dile getiren Ateş şunları söyledi: "Örneğin bir hesaptan 6-7 hesaba havale yapılıyorsa bu şüpheli bir harekettir. Ya da 1 yıl vadeli bir hesap bozulup yurtdışındaki bir hesaba aktarılıyorsa ya da bir hesaba sürekli girilip bakılıyorsa onu mutlaka durdurmanız gerekir. İşte yeni yazılımımızla bu yolsuzluk hayata geçmeden müdahale şansımız oluyor. Şüpheli işlemleri denetime veriyoruz."

BORCA BAKIYOR
Tüm personelin borçluluk durumunu da yakından izlediklerini vurgulayan Ateş, "Geliriyle borçluluk oranı dengesizleşen çalışanlarımızı da takibe alıyoruz" dedi. Ateş, Türkiye'de batık kredilerin her yıl 1 milyar lira arttığını da söyledi.

850 MÜHENDİS ÇALIŞIYOR
Bankaların yıllık maliyetlerini yeni teknolojileri kullanarak düşürmesi gerektiğini söyleyen Ateş, "Bankacılıkta kâr marjları çok düştü. Bu yüzden akıllı projelerle öne çıkılması gerekir. Şu anda Denizbank olarak gelir-gider rasyosunu yüzde 50'den 30'a düşürecek projeler üzerinde çalışıyoruz" dedi. Sektörde teknoloji ihraç eden başka banka olmadığının da altını çizen Ateş, 850 mühendisle geliştirdikleri teknolojilerin satışından 75-80 milyon lira arasında kazanç sağladıklarını bunun üçte birinin yurtdışından geldiğini söyledi.

BANKACILIĞIN NOBEL'İNİ ALDIK
Dünyanın 130 ülkesinden 3 bini aşkın banka ve finans kurumunun üye olduğu, European Financial Management Association (EFMA) ve yönetim danışmanlığı şirketi Accenture tarafından verilen 2015 Yılı İnovasyon Ödülleri'nde, en prestijli kategori olan "Küresel Çapta İnovasyona Önderlik Eden Kurum" (Global Innovator) ödülüne Denizbank layık görüldü. Genel Müdür Hakan Ateş, "Bu ödülle küresel yenilikçi banka sıfatını kazandık. Bizim için bankacılığın Nobel'i" dedi. Banka aynı zamanda 'Çığır Açan İnovasyon' kategorisinde ise e-Devlet'e doğrudan erişimi sağlayan projesiyle ürün bazında 2'ncilik ödülünün sahibi oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacılığın Tom Cruise'u
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN