Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı yatırımcı yönünü tekrar Türkiye'ye çevirdi!

AK Parti'nin 1 Kasım seçimleriyle yeniden tek başına iktidara gelmesi, piyasalar tarafından olumlu karşılanırken, uzmanlar bu durumu yabancı yatırımcı için "iyi haber" olarak değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 11:54
Yabancı yatırımcı yönünü tekrar Türkiye'ye çevirdi!
AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Saxo Bank Ekonomisti Christopher Dembik, Türkiye'de siyasi belirsizliğin son bulmasının yabancı yatırımcılar için iyi bir haber olduğuna dikkati çekti. Dembik, "Biz şimdi mali disiplinin devam etmesini ve yapısal reformlar konusunda daha hızlı hareket edilmesini bekliyoruz" dedi.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Neil Shearing de yatırımcıların 1 Kasım seçimlerinde tek parti iktidarı beklemediklerini ve siyasi istikrarsızlığın devam edeceği ihtimaliyle hareket ettiklerini anımsattı. Shearing, "İstikrarlı bir hükümet kurulmasıyla, hükümet cari açığı azaltmak ve istihdamı teşvik etmek için harekete geçebilir. Yatırımcılar artık hükümetin ekonomik büyümeyi artırmak için adımlar atmasını bekleyebilir. Aslında, hükümet harcamalarda ve bilançolarda kontrolü devam ettirmek adına iyi pozisyon elde etti. Bu Türkiye için kritik bir geçiştir" diye konuştu.

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz ise seçimden sonra Türk lirası varlıklarında yabancı yatırımcı ilgisinin artacağını söyledi. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kısa dönemdeki bu kazancı öngörmek zor bir şey değil, önemli olan uzun dönemde ne olacağını görebilmek. Onun da belirleyicisi kurumsallaşma olacak. Türkiye'nin kendi kurumsallaşmadan taviz vereceğini düşünmüyoruz. Bu nedenle Türkiye ekonomisi için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Kurumsallaşma yabancı yatırımların da güvencesi olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı yatırımcı yönünü tekrar Türkiye'ye çevirdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN