KOBİ'ler ilk günden yatırıma koştu

Siyasi belirsizliğin kalkmasıyla KOBİ'ler rahat bir nefes aldı. Bir yıla yakın süredir ertelenen yatırımlar için ilk günden gaza basan KOBİ'ler, binlerce kişiye iş kapısı olacak

Giriş Tarihi: 3.11.2015
KOBİ'ler ilk günden yatırıma koştu
Siyasi belirsizlik nedeniyle uzun süredir ertelenen yatırımlar, seçim sonuçlarının ardından raftan indi. İlk günden yatırıma koşanlar ise Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan KOBİ'ler oldu. Bir yıla yakın süredir ticaretin adeta durma noktasına geldiğini ifade eden iş dünyası yetkilileri, özellikle Organize Sanayi Bölgeleri'nde yakın zamanda ciddi bir hareketlenme yaşayacağını ifade etti.

BÜYÜME HEDEFLERİ ARTTI

10 bin üyesi bulunan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Erkan Güral hem kendi şirketlerinde hem de başında bulunduğu STK'ya bağlı üyelerde büyüme hedeflerinin yükseldiğini söyledi. Özellikle kur kaynaklı zararların telafi edilmeye başlandığını belirten Güral, "Ertelenen çok ciddi yatırım projeleri vardı. Şimdi onlar harekete geçti. Hatta KOBİ'lerin ilk günden itibaren yatırımları için kolları sıvadığını görüyoruz" dedi. Bu süreçte düşen faizlerin de etkili olacağını ifade eden Güral, bankalara da şu mesajı verdi: "Türkiye yeniden canlanacak. Ancak bu süreçte bankalara da büyük roller düşüyor. Piyasayı son bir yıldır adeta sık boğaz ettiler. Özellikle Anadolu'daki işadamları bu uygulamalar nedeniyle finansal krize girdi. Seçim sonuçlarının ardından bankalar da üzerine düşeni yapmalı ve piyasayı canlandırmalılar." İstanbul'un KOBİ üssü olarak bilinen İMES'te de istikrar heyecanı var. Türkiye'de kilo başına ihracat oranında ilk sıralarda yer alan bölgede birçok KOBİ ertelediği yatırımlar için tekrar düğmeye basmış durumda. Bölgede 6 aydır yaprak kıpırdamadığını belirten İMES Başkanı Kemal Akar, "Ticaret durma noktasına gelmişti. Nihayet rahat bir nefes aldık. KOBİ'ler tekrar yatırıma hız verdi" ifadelerini kullandı.

İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ

TÜMSİAD Konya Şube Başkanı Cemalettin Akpınar, 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, tek başına iktidar olan AK Parti'yi kutladı. İstikrar için tek parti hükümetlerinin önemini daha önce ekonomik krizler yaşayan Türk halkının iyi bildiğini ifade eden Akpınar, "7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan kaos ortamı ve siyasi belirsizlik döviz kurlarında ve faiz oranlarında artışı beraberinde getirdi. Hammadde fiyatları da artışlardan nasibini aldı. Sanayici ve işadamlarımız bu ortamda iş yapamaz duruma geldi, KOBİ'lerimiz sıkıntılı günler geçirdi. Haziran'dan Kasım'a 5 ayda istikrarın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık" şeklinde konuştu.

SAKARYA VİTES BÜYÜTECEK

Bir başka önemli sanayi şehri olan Sakarya ise ihracat odaklı büyüme için yeni bir hamle hazırlığında. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, "Ekonomimizin kılcal damarları olan KOBİ'lerimizin 500 milyar dolar ihracata ulaşacağına eminiz. Seçimsiz geçireceğimiz 4 yılda artık yeni başarıları konuşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

İNOVASYON TURU


Ekonomiye akademisyen dopingi geldi
Akademisyenlerin kendi şirketlerini kurabilme hakkıyla başlayan serüven büyük bir başarı öyküsüne dönüştü. Başta teknoparklar olmak üzere birçok alanda şirket sahibi olan akademisyenler önemli buluşlarla ekonomiye cansuyu oldu. Bu durumun en iyi örnekleri ise sayıları 40'ı aşan teknoparklarda yaşanıyor. Verilere göre sadece geçen yıl 300'den fazla akademisyen kendi Ar-Ge şirketini kurarak buluşlarını ekonomiye kazandırmayı başardı.

Projelerinize KOSGEB'ten özel destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) özel gördüğü projeleri daha özel destek programlarıyla destekliyor. En önemli kriter projenizin işletmenize değer katıyor olması. Destek kapsamında, personel ücretleri ve seyahat giderleri, makine-ekipman, yazılım ve donanım alımı veya kiralanması giderleri (azami %25), sarf malzemesi giderleri, hizmet alım giderleri ve genel idari giderler (azami %10) yer alıyor.

HAFTANIN FIRSATI


Girişimci kadına finansman
KOSGEB iş kurmak isteyen kadınlara sağladığı yüzde 70'lik finansal desteği, yenilenen destek programları kapsamında yüzde 80'e yükseltti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KOSGEB yetkilileri, kadın girişimcilere Ar-Ge, inovasyon ve genel destek programı kapsamında destek vermeyi planladıklarını söyledi. Düzenlemeyle 30 bin TL hibe kredi bulmak mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler ilk günden yatırıma koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN