Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçimin bileni yabancı

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Seçimin bileni yabancı

Türkiye'nin kritik üç seçimi öncesinde de yabancılar doğru pozisyon aldı. 7 Haziran öncesi satan, 1 Kasım öncesinde ise alım yapan yabancılar anketçilere nal toplattı

Türkiye, 2014 martından bu yana, cumhurbaşkanlığı hariç üç seçim yaşarken, anket firmalarının büyük bir bölümü sonuçlara ilişkin tahminlerinde çuvalladı. Yabancı yatırımcılar ise yine en doğru tercihi yaptı. Her üç seçimden önce de hisse senedi ile tahvil-bono piyasalarında doğru pozisyon alan yabancı yatırımcılar, teknik verilerin de desteğiyle, adeta seçim sonuçlarını neredeyse sıfır hatayla tutturdu. Türkiye'yi siyasi belirsizliğe sürükleyen 7 Haziran öncesinde satışa geçen, tek parti iktidarını getiren 1 Kasım öncesinde ise alıma geçen yabancı yatırımcılar, Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde de aynı başarıyı sergiledi.

7 HAZİRAN ÖNCESİ SATIŞ

Türkiye'de 13 yıllık tek parti iktidarına mola veren 7 Haziran seçimleri öncesinde yabancı yatırımcılar, Türkiye piyasalarında rekor sayılabilecek tutarda satış gerçekleştirdi. Yabancılar, 15 Mayıs-5 Haziran 2015 tarihleri arasında 1 milyar 856 milyon dolar, 22 Mayıs-5 Haziran arasında ise 767 milyon dolarlık hisse senedi ile tahvil-bono satışı gerçekleştirdi. Siyasi istikrarın bozulmasıyla birlikte yabancılar, yılın üçüncü çeyreğinde sadecede borsada 944 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.

1 KASIM'DA TAM İSABET

Türkiye'de neredeyse hiçbir anket firmasının sonucunu kestiremediği 1 Kasım seçiminde, AK Parti yüzde 49.5 oyla tekrar tek başına iktidar oldu. Yabancılar, 16-30 Ekim tarihleri arasında 573, 23-30 Ekim arasında ise 302 milyon dolarlık hisse senedi ile tahvil-bono alımı gerçekleştirdi. Yabancılar, borsada üç ay aradan sonra ekimde tekrar net alım gerçekleştirirken, endeks yüzde 11 yükseldi.

YERELİ DE BİLDİLER
Yabancı yatırımcılar, en önemli seçim tahminlerini 2014 yerel seçimlerinde gerçekleştirdi. Gezi Parkı olayları ile 17/25 Aralık operasyonları sonrasında 30 Mart'ta gerçekleştirilen bu seçim, AK Parti'nin zaferiyle sonuçlandı. Hükümetin güç kaybedeceğine ilişkin iddialarına rağmen yerel seçimde de oy kaybı yaşanmazken, yabancı yatırımcılar 21 Mart-4 Nisan tarihleri arasında 533 milyon dolarlık net alım yaptı. Borsa İstanbul 2014 yılı martında 61 bin seviyelerinden 70 bine yükselmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçimin bileni yabancı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN