Dış ticaretin giriş kapısıyız

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Dış ticaretin giriş kapısıyız

TOBB bünyesinden çıktıktan sonra yeniden yapılanma sürecine giren DEİK, yurtdışı ile ilgili yapılacak tüm işlemlerde tek başvuru kapısı oldu. DEİK Başkanı Vardan, "Afrika'ya özel önem veriyoruz" dedi

Bir yıldır yeniden yapılanma için hummalı bir tempoyla çalışan Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK), altyapısını tamamladı. 117 olan iş konseyi sayısını 130'a yükselten, toplam 78 konseyin başkan ve yönetim kurullarını değiştiren DEİK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun özel önem verdiği Afrika pazarını merceğine aldı.

TÜM İŞ KONSEYLERİ YENİLENDİ

Hükümet, ülkelere bir yazı göndererek, Türkiye'de iş yapmak isteyen işadamları ve kurumların başvuru adresinin DEİK olduğunu bildirdi. Bunun Afrika için de geçerli olduğunu belirten Vardan, kıtadaki 33 ülkede iş konseyi yapılanmasını yeniden organize ettiklerini belirtti. Vardan, "Afrika pazarında vardık ama artık çok daha güçlü bir şekilde buraya girdik" dedi. DEİK'te göreve geldikleri Eylül 2014'ten bu yana yapılan değişiklikleri de anlatan Vardan, "Daha kapsayıcı olduk. Daha kurumsal bir yapıya kavuştuk. Kurucu kurum sayımız arttı, bir yıl içinde üye sayımız yüzde 51.2 oranında yükseldi. Artık DEİK'in özel sektörün dış ekonomik ilişkilerde tek resmi kurumu olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu yıl bitmeden genel kurulumuzu da yapacağız. Yönetimde şayet görev verilirse üzerimize düşeni yaparız" şeklinde konuştu.

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN BİZE GELİYOR
DEİK Başkanı Vardan, kurumun yurtdışında yabancı işadamları ve dernekler tarafından da artık tek temsilci olarak tanınmaya başladıklarını ve bunun sorumluluğu artırdığını söyledi. Türkiye'ye gelmek isteyen yabancılardan, yurtdışına yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına kadar herkesin DEİK'e gelmeye başladığını vurgulayan Vardan, "Bu kapsamda kim gelirse onları ilgili birimlere DEİK yönlendiriyor" dedi.

KONSEY SAYISI 130'A ÇIKTI
117 olan iş konseyi sayısını 130'a çıkardıklarını da belirten Ömer Cihad Vardan, "78 başkan ve yürütme kurulu değişti" diye konuştu.

İŞ DÜNYASINDA ÜMİT PATLAMASI YAŞANIYOR
1 Kasım seçimlerini de değerlendiren DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, 7 Haziran'dan sonraki 5 ayda iş dünyasının işlerin ne kadar kötüleşebileceğini gördüklerini belirtti. Vardan, "Ülke istikrar olduğunda ilerliyor. İşadamlarından ileriye dönük olarak ümit patlaması yaşandığını görüyoruz. Çünkü 4 yıl boyunca seçim yok. Artık işimize odaklanabileceğimiz net bir zaman var. Yatırımlar yapılacak, iş alanları açılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dış ticaretin giriş kapısıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN