Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ye lig atlatan 10 formül

Türkiye ekonomisi siyasi belirsizliği atlattı. Ancak küresel ekonomilerde sular henüz durulmadı. Maliyet yönetimi, ihracat ve teknoloji yeni dönemde KOBİ'lerin can simidi olacak

Giriş Tarihi: 10.11.2015
KOBİ'ye lig atlatan 10 formül
KOBİ'leri küresel ekonomideki gelişmelerden yerel rekabet unsurlarına kadar hemen her alanda dişe diş bir rekabet ortamı bekliyor. Teknolojinin gelişimine paralel olarak hızla değişen ekonomide artık yeni nesil yönetim modellerline geçmek gerekiyor. Önümüzdeki dönem özellikle de KOBİ'ler açısından oldukça önemli dinamiklere sahip. Bu süreçte maliyet yönetimi ve katma değerli üretime geçiş KOBİ'lerin adeta can simidi olacak. KOBİ'lerin maliyetlerini aşağı çekerek verimliliğini katlayacak yeni nesil yöntemleri araştırdık...

YETENEKLİ İNSANDAN ASLA VAZGEÇME

PEŞİN ALIN VE SATIN
Ticarette sanılanın aksine peşin ticaret çok daha kârlıdır. Çünkü alabildiğimiz peşin ıskontosu banka faizinden daha düşüktür. Bu durumda aradaki fark kadar kâra geçilmiş olunur. Ayrıca peşin ticaret sizi ekonomide el üstünde tutulmanızı ve güvenilirlik ölçütünün en üst sırasında yer almanızı sağlayacaktır.

İNSAN KAYNAĞINA SAHİP ÇIKIN
Maliyet düşürmek için personel giderlerine de odaklanılabilir. Ancak burada işçi çıkarmak en son yöntem olmalı. KOBİ'leri ancak iyi elemanlarıyla sektörlerinin en iyisi olabilirler. Onları elde tutmak için çaba harcamak gerekir.

İNOVATİF OLUN

İnovasyon, şirketler için kârlı büyümenin, ülkeler için de ekonomik büyüme ve kalkınmanın tek yolu haline geldi. Dünyanın önde gelen şirketleri inovasyonu sürdürülebilir büyümenin ilk şartı olarak görüyor.

EKONOMİ HIZ KAZANIYOR


VERİLERİ ANLIK İNCELEYİN
Şirketinize özel olarak hazırlanmış gelir ve giderlerinizi anlık olarak görebildiğimiz finansal yazılımlar kullanın.

PARANIZI YÖNETİN
Kurumsal ve finansal yönetim sistemlerini öğrenerek, gelenekselliğin getirdiği yüklerden kurtulabilirsiniz.

STOK AVANTAJI YARATIN
Üretimde kullanılan hammaddeden, kargo giderlerine kadar birçok kalemde, ortak satın alımlarla stok maliyetinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca depolarınızı yeni yazılım ve teknolojilerle donatın.

FIRSATLARI TAKİP EDİN


TEŞVİKLERİ KULLANIN
Türkiye girişimci teşvikleri konusunda adeta bir cennet. Her yıl toplamda 5 ila 8 milyar doları bulan destek paketleri açıklanıyor. Özellikle KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV, Kalkınma Ajansları, İGEME gibi kurumların teşviklerini yakından takip edin.

DENETÇİLERLE ÇALIŞIN
Özel denetim ekipleriyle anlaşın ve firmanızı A'dan Z'ye incelettirin. En fazla denetim ihtiyacı ortaklı şirketlerde oluşuyor.

GLOBAL ORTAKLIK GÜÇ KAZANACAK


BULUTA GEÇİŞ
Bulut bilişim sayesinde eskiden sadece büyük kurumların ciddi yatırımlar sonucu sağladıkları servis seviyelerini ve yedekliliği, artık güvenli ve sürekliliği olan veri merkezleri sayesinde küçük işletmeler de yakalayabiliyor. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı 2015- 2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na göre, söz konusu dönemde KOBİ'ler için "bulut programı" geliştirilmesine yönelik destek çalışmaları yapılacak.

YABANCI ORTAKLIK SİZİ GÜÇLENDİRİR
Bugün küresel krizi fırsat bilen Türk girişimcileri, dünyada sağlıktan otomotive kimyadan gıdaya kadar 3 bine yakın ortaklık veya satın almaya imza attı. Bu şirketler arasına siz de girebilirsiniz.

İNOVASYON TURU


İTÜ'LÜ KOBİ ABD'YE SANAL GERÇEKLİK İHRACATI BAŞLATTI

Bir ev, otomobil ya da mobilyayı, aslında gerçekten varmış gibi üç boyutlu olarak görüp inceleme olanağı sağlayan, "sanal gerçeklik" teknolojileri, yakın geleceğin markalar savaşında en güçlü silahlardan biri haline dönüşüyor. Henüz 20'li yaşlarında olan Kemal Akçalı ve Caner Soyer, 5 kişilik ekibiyle birlikte bu alanda ciddi bir başarıya imza attı. İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki girişimcilik ekosistemi İTÜ Çekirdek'te faaliyet gösteren girişimciler, başta ABD olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

GİRİŞİMCİNİN YENİ GÖZDESİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SEKTÖRÜ OLDU

Girişimciler okul öncesi eğitim alanında birçok yeniliğe imza atıyor. Türkiye'nin ilk ve tek, 9-48 ay arası minikler için hazırlanan gelişim seti "Adım Adım" da bu alanda inovatif bir yatırıma imza attı. Geliştirilen modelde bebekler eğlenceli vakit geçirirken, zihinsel gelişimlerinin yanı sıra dil, motor, duygusal ve sosyal gelişimlerine de destek oluyor. "Adım Adım Gelişim Seti", piyasaya çıktığı günden bu yana yarım milyondan fazla sattı.

PATENT FUARI BAŞLIYOR

Teknoloji Transfer Ofisleri'nin teknoloji portföylerini, sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtım süreçlerinde destek olmak ve üniversite ile yatırımcıların tek bir noktada buluşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek olan ÜSİMP Patent Fuarı, 11-12 Kasım 2015 tarihinde Harbiye Askeri Müzesi'nde yapılacak. EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi, İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi, Sabancı Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nin destekleriyle düzenlenen 12 Teknoloji Transfer Ofisi'nin katılacağı etkinlik kapsamında 10 kategoriden 100 başvuru tamamlanmış, 45 tescillenmiş buluş ÜSİMP Patent Fuarı'nda yatırımcılarla buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ye lig atlatan 10 formül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN