Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus turist rotayı Türkiye'ye kırdı

Rus operatörler, Mısır'daki uçak felaketinin ardından Antalya'yı yeniden radarına aldı. Bu yılın ilk 10 ayında yüzde 20 azalan Rus turist sayısının kasım ve aralık aylarında yüzde 10 artması bekleniyor

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Rus turist rotayı Türkiye'ye kırdı
Mısır'dan Rusya'ya giden yolcu uçağının düşürülmesi ve ülkeye yapılan uçak seferlerinin iptal edilmesi sonucu Rus operatörler, ibreyi Türkiye'ye çevirdi. Yolcularına alternatif rotalar öneren Rus tur operatörleri, ilk sıraya Antalya'yı koydu. Bu durumun kasım-aralık aylarında Antalya'ya gelen Rus turist sayısına yüzde 10'luk bir katkı sağlayacağına dikkat çeken sektör temsilcileri, uçak yakıt desteğinin uzatılması durumunda, 2016'da 2014 rakamlarına ulaşılabileceğini vurguladı. Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "Rusya'daki operatörler kasımaralık için sattıkları Mısır turları yerine müşterilerine alternatif yerler sunuyor. Avrupa ülkeleri pahalı olduğu için öncelikle Antalya ve Kuzey Kıbrıs'ı öneriyorlar" dedi.

2 AYDA % 10 ARTIŞ
Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da bu durumun kasım-aralık aylarında Antalya'ya gelen Rus turist sayısına yüzde 10'luk bir katkı sağlayacağını belirterek, "Bu iki ayda yaklaşık 20 bin Rus turist geliyor. 2 bin Mısır yolcusu Rus rotasını Antalya'ya kırar" dedi. Rusya'dan Mısır'a olan tatil talebinin 1-2 yıla kadar yeniden canlanamayacağını vurgulayan Erkan, Ruslar'ın taleplerinin yeniden Türkiye'ye kayabileceğini ve 2014 rakamlarının yakalanabileceğini ifade etti.

10 AY DA 10.5 MİLYON

Yılın 10 aylık döneminde Antalya'ya 10 milyon 571 bin yabancı ziyaretçi geldi. Kente gelen Rus turist sayısı ise geçen yıla göre yüzde 19.5 azalarak 2 milyon 789 bine düştü.

YAKIT DESTEĞİ DEVAM ETSİN
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rus turisti Türkiye'ye çekebilmek için cazibeyi artırmak gerektiğini belirterek, "Kasım-nisan aylarında Rusya'dan Mısır'a yaklaşık 600 bin kişi tatile gidiyor. Eğer 30 Kasım'da bitecek olan yakıt desteğini 1 Nisan'a kadar uzatırsak bu talebin en az yarısını Türkiye'ye yönlendirebiliriz. Bu 5 aylık dönemde 300 bin ilave Rus turist 2016 turizmine büyük katkı sağlar" dedi. Turizmde iptalleri engellemek için Rusya, BDT ve İran'dan gelen her uçağa 6 bin dolar yakıt desteği veriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus turist rotayı Türkiye'ye kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN