Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’deki toplam ticaret hacmi 2,5 milyar USD’yi aşıyor…

Avrupa’da 200 yıla dayanan geçmişi ile büyük bir sektör olan “Süs Bitkileri” Türkiye’de son yıllarda ciddi bir büyüme kaydediyor. Dünyadaki üretim değeri ve istihdam olanaklarıyla değeri 100 milyar USD’yi bulan “Süs Bitkileri” nin şu an için Türkiye’nin pastadaki payı küçük olsa da büyüme oranları dikkat çekici boyutta. Orta Anadolu İhracatçılar Birliğinden alınan verilere göre geçtiğimiz yıl rekor büyümeyle ihracat rakamlarında 83 Milyon USD’yi yakalayan sektörün ülkedeki toplam ticaret hacmi 2,5 Milyar USD’yi aşıyor.

Giriş Tarihi: 10.11.2015 16:12 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 16:19
Türkiye’deki toplam ticaret hacmi 2,5 milyar USD’yi aşıyor…
CYF Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi'nde, 26-29 Kasım tarihleri arasında bu yıl 7'incisi düzenlenecek olan "Flower Show Türkiye Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı" sektörün ulusal düzeydeki tek organizasyonu. Avrasya'nın en büyük Bitki ve Peyzaj Fuarı olan "Flower Show Türkiye"ye Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa ve Polonya'nın da aralarında bulunduğu 25 farklı ülkeden sektör temsilcileri katılacak. Fuar bu yıl yaklaşık 50 farklı ülkeden 12 bin ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor.

Süs-Bir (Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği) Başkanı Selahattin Altun ve CYF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel "KDV % 8'e düşer ve sektörün diğer sorunları ele alınırsa on yıl içinde %100 büyüme kaydedilir" açıklamasında bulundu...

Süs Bitkileri Türkiye'de hızla büyüyen bir sektör olmasına rağmen dünya genelindeki ticaret pastasından alınan pay aslında o kadar da büyük değil.Ayrıca ithalat rakamları da oldukça fazla. Türkiye geçtiğimiz yıl yaklaşık 93 Milyon USD'lık ithalat gerçekleştirdi.
Süs-Bir Başkanı Selahattin Altun ve CYF Faurcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel bir araya gelerek sektörün daha iyiye gitmesi için yapılabilecekleri konuştu. Altun veYüksel "Ülkemizin hem fiziksel koşulları hem de iklimi süs bitkileri üreticiliği için çok müsait. Aslında biz bu koşullarımızla pek çok ülkeden daha avantajlıyız, ancak sektörde belli iyileştirmeler yapılmadan bu avantajlar tek başına yeterli olmuyor" dedi.
Tarım Bakanlığı Bünyesinde Süs Bitkileri Daire Başkanlığı kurulmasının gerekliliğine de dikkat çeken Altun ve Yüksel, KDV oranının %18'den % 8'e düşürülmesi ve üreticiye teminatsız, projeye göre yatırıma dönük uzun vadeli kredi verilmesinin yapılması gereken ilk iyileştirme çalışması olduğunu, bu iyileştirmeler yapılırsa üç yıl içerisinde Türkiye'de sektörün toplam ticaret hacminin 8 milyar USD'yi bulacağını ve on yıl içerisinde de %100 büyüme kaydedileceğini belirtti.

Süs Bitkileri sektörünün ulusal düzeyde gerçekleştirilen tek fuarı olan "Flower Show Türkiye"de 50 farklı ülkeden gelecek ziyaretçiyle bu yıl da önemli bir ihracat gerçekleşmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’deki toplam ticaret hacmi 2,5 milyar USD’yi aşıyor…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN