SGK hizmet dökümü alma ve SSK prim sorgulama işlemleri!

Giriş Tarihi: 11.11.2015 11:04
SGK hizmet dökümü alma ve SSK prim sorgulama işlemleri!

SGK hizmet dökümü alma ve SSK prim sorgulama işlemlerini online olarak E-SGK hizmetlerinden yapabilirsiniz. Böylelikle prim gün sayınızı sorgulamış olacaksınız. Nasıl yapacağınız haberimizde.

Refah standartları yüksek olan, son derece rahat ve güzel bir yaşlılık dönemi geçirebilmek için her gün yoğun bir çalışma temposu içerisinde yer alınıyor. Özellikle de devletin sosyal güvence hizmetleri kapsamında sigortalı olarak çalışan ve emekli olabilmek için yoğun tempo altında çalışabilme fırsatına sahip olunabiliyor. Tüm dünyada sigorta hizmetleri aktif olarak kullanılmakta olan sistemler olarak öne çıkıyor. Özellikle de vatandaşın yaşlılık döneminde emeklilik haklarını elde edebilmeleri için doldurmaları gereken şartlar ve koşullar bulunuyor. Öncelikli olarak vatandaşın sigortalı olarak çalışmaları kapsamında kazançlarının bir bölümü emekli olabilmeleri için prim ödemesi adı altında ilgili kurumlara yatırılıyor. Bu prim ödemelerinin yapılmasının yanı sıra kurum tarafından belirlenen emeklilik yaşı haddine ulaşılması halinde hizmet süresini de doldurarak, emeklilik hakkını alabilme imkanı bulunuyor.

Her sigorta mükellefi, kuruma yapılan sigorta prim ödemelerinin ne kadar olduğu hakkında bilgi alabilmek istediklerinde kurumun SGK hizmet dökümü hizmet uygulamalarından yararlanılabiliyor. Son yıllarda gelişen ve yaygınlaşan internet teknolojisinin kamusal alanda da aktif olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte sigorta mükelleflerine modern dünyaya uygun standartlarda hizmetler sunmak isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerine ilişkin internet üzerinden bilgi alınabilmesine yardımcı oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta mükelleflerine sunmakta olduğu her hizmetine ilişkin olarak dijital platform üzerinde online bir hizmet uygulaması da sunuyor. Özellikle de sigorta mükelleflerinin işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeleri veyahut bilgi alımlarını daha pratik bir şekilde yapabilmelerine yardımcı oluyor. Bu kapsamda dijital platform üzerinden SGK hizmet dökümü işlemine imkan veren bir SGK online hizmet uygulaması bulunuyor. Ancak uzun sürede bakım çalışması kapsamında kapalı olan bu E-SGM uygulaması üzerinde prim sorgulama işlemi gerçekleştirebilme imkanı bulunmuyor.

Bu sebeple de dijital platform üzerinde sigorta mükellefleri için internetin en büyük kamu portalı e-devlet sistemi üzerinde sunulan SGK hizmet dökümü sorgulama hizmeti sunuluyor. Vatandaşın tüm kamu kurumları ile olan işlemlerini internete erişim sağlayabildiği her yerden son derece pratik bir şekilde kamu işlemlerini gerçekleştirebilmelerine yardımcı olan e-Devlet portalı üzerinde SGK işlemlerini de kolay bir şekilde yapabilme fırsatı bulunuyor. Vatandaşlar, internet üzerinde yer alan e-Devlet sistemini ziyaret ederek, sigorta prim ödemelerini, sigorta hizmet sürelerini, SSK işe ilk giriş tarihlerini, işe giriş ve çıkış tarihlerini ve daha pek çok ayrıntılı sigorta bilgisini öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Böylelikle de artık internete erişim sağlayabildiği her yerden güncel sigorta durumuna ilişkin olarak ayrıntılı bilgiler alabilmesi ve kurum binalarındaki yoğunlukta uzun saatler sürebilen sıra bekleme çilesi ve yoğun evrak işlemi olmadan SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor.

Dijital platform üzerinde Başbakanlık tarafından hizmete açılan sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. Özellikle de dijital platform üzerinde yer alan online sanal devlet portalında kolay bir şekilde en güncel sigorta dökümlerine ulaşabilme fırsatı bulunuyor. Özellikle de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun popüler dijital hizmet sayfası E-SGM uygulamasında uzun süredir bakım çalışması gerçekleştiriyor olması nedeni ile internet üzerinde sigorta mükelleflerinin güncel sigorta bilgilerine ulaşabilecekleri tek online hizmet e-Devlet sisteminde yer alan SGK hizmet sayfası oluyor. SSK sorgulama işlemini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilmek için sigorta mükelleflerinin e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. E-Devlet sisteminde yapılacak her işlemde olduğu gibi kimlik doğrulaması yapılması gerektiğinden turkiye.gov.tr adresinde yer alan sisteme giriş ekranında 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak sisteme giriş yapılması gerekiyor.

E-Devlet sistemi içerisinde yer alan e-hizmetler kategorisindeki Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmet listesinde bulunan 4A hizmet bilgisi seçeneğini kullanarak SSK sorgulama işlemlerini e-Devlet sistemi güvenliğinde ve kolaylığında internet üzerinden gerçekleştirebilme imkanına sahip olunabiliyor. Sigorta prim ödemeleri, aylık prim ödeme tutarları, hizmet süresi, işe ilk giriş, SSK sicil numarası, SSK müstahaklık durumu gibi güncel sigorta ver,ilerini her bir ayrıntısı ile kolay bir şekilde öğrenebilme imkanına sahip olunabiliyor. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birlikte de sigorta mükellefleri sigorta bilgilerine ulaşabilmek için akıllı cihazlarını ve bilgisayarlarını daha fazla kullanmaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK hizmet dökümü alma ve SSK prim sorgulama işlemleri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN