Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıskançlığı bırakalım

Giriş Tarihi: 12.11.2015
Kıskançlığı bırakalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada 90 trilyon dolar altyapı yatırımına ihtiyaç olduğunu hatırlatarak G20 ülkelerine "Kıskançlığı bir kenara bırakalım" çağrısı yaptı. Erdoğan, bunun için kapsamlı yatırım straejileri geliştirilmesi gerektiği mesajı verdi

Antalya'da düzenlenecek G20 Zirvesi öncesinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) İş Konseyi Başkanları ve Büyükelçiler Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 ülkelerine kıskançlığı bir kenara bırakalım çağrısı yaptı. Erdoğan, "Dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan, az gelişmiş ülkelerin 2030'a kadar, 70 ile 90 trilyon dolar arasında bir altyapı yatırımına ihtiyacı var. Bu yatırımların gerçekleştirilmesi için dünyada yeteri kadar finans imkânı yok. Burada kıskançlığın bir kenara konulması, bu imkânın harekete geçirilmesi için G20 ülkeleri başta olmak üzere tüm devletlerin somut ve kapsamlı yatırım stratejileri geliştirmeleri gerekiyor" diye konuştu. Erdoğan, finansman ihtiyacının giderilmesinde İslami finans gibi alternatiflerin de güçlü bir şekilde devreye alınacağını belirtti.

ORTAK GAYRET ETMEK ŞART

Dünyanın sadece gelişmiş ülkelerin faaliyet alanı olarak görülemeyeceğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarının da küresel düzeyde ele alınması ve çözümü yönünde ortak gayret sarf edilmesi şarttır. Bu konuları 'kapsayıcılık' başlığı altında gündeme getiriyoruz."

ÖNCE İNSAN DİYEREK KAZANALIM
İşadamlarına da önemli görevler düştüğünü kaydeden Erdoğan, "Biz, 'sadece kendimiz kazanalım demiyoruz, birlikte kazanalım istiyoruz. Diğer tüm ülkelere de 'gelin birlikte kazanalım' diyoruz Ama 'önce insan' diyerek, adaleti, ahlakı, vicdanı öne alarak kazanalım" diye konuştu.


SEÇİM SONUÇLARI HEMEN

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, seçim sonuçlarından iş dünyası olarak son derece memnun olduklarını söyledi. Vardan, "Güven ve istikrar ortamının devamını sağlayacak bu gelişmeden son derece memnunuz. Bu sonuç, hem ticaret, hem de yatırımlar açısından, ileriye dönük faaliyetlerimize olumlu anlamda yansıyacaktır. Hatta yansımaya başladı bile" diye konuştu.

ŞEHİT AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ


PLANLAR HAYATA GEÇECEK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Türkiye'de son 1.5 yılda 4 seçim yapıldığını anımsatarak, "Bu süreçte Türkiye'de her türlü planlamalar ertelenmiş olabilir. Seçim sonuçlarıyla Türkiye, ertelenen her şeyin, 2016 yılı içinde artık gündeme geldiği, aktive edilir hale geldiği yeni bir dönem yaşayacak" ifadelerini kullandı.

100 MİLYON LİRALIK HAZIRLIK YAPILDI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, G20 Liderler Zirvesi için yapılan çalışmaların maliyetinin 100 milyon lirayı aştığını söyledi. Türel, kararın kesinleştiği günden itibaren hazırlıklara başladıklarını ifade ederek, yapılan yatırımların ve hazırlıkların zirvenin ardından Antalya'ya bir kazanım olarak kalacağını anlattı. Türel, "G20 kapsamında 2 ayda 90 bin ton asfalt döktük. Sadece G20 hazırlıkları kapsamında yaklaşık 30 kilometre yol asfaltladık. 900 kişinin üzerinde bir ekip, 232 araç ve iş makinesi çalıştı. Artık küçük rötuşlar kaldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıskançlığı bırakalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN