Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masko Çin’e rakip oluyor

Masko, Çin'in toptancı şehri Yiwu'ya rakip oluyor. Türk mutfak eşyası firmaları yabancı satın alım ofislerini İstanbul'a çekip ihracatı katlayacak

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Masko Çin’e rakip oluyor
Çin'in toptancılar şehri olarak bilinen Yiwu, Türk ev ve mutfak eşyası firmalarına model oldu. 70 bin dükkânda 400 bin çeşit ürünün dünyaya pazarlandığı Yiwu'nun benzeri bir pazarlama modeli İstanbul'daki İstoç'un içerisinde yer alan Masko Mobilya Kenti'nde uygulanacak. Masko, Yiwu'ya rakip olacak. Yiwu'ya günde 2 bin yeni yabancı ziyaretçi geldiğini, 6 bin yabancının ise alım yapmak için sürekli kentte kaldığını dile getiren Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, yurtdışındaki satın almacıları İstanbul'a çekmek için İstoç'ta yeni bir altyapı kurmak üzere harekete geçtiklerini söyledi. Uluslararası satın alımcıları Türkiye'deki üretici firmalarla buluşturacak, istedikleri ürünlere göre firmalara yönlendirecek, sipariş alıp lojistiği sağlayacak bir yapı kurmak üzere bir yıldır çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, "Bu altyapıyı hazırladıktan sonra THY, TÜRSAB, sanayi ve ticaret odaları, TİM gibi kurumlarla çalışıp İstanbul'u bu anlamda büyük bir ticaret merkezine dönüştürebiliriz" dedi.

590 acente iş yapıyor

Kimsenin yabancı dil bilmediği Yiwu'da her türlü hizmeti vermek üzere 590 adet acente kurulduğunu ifade eden Erdoğan, "Çalıştığınız acente size yüzde 2-5 komisyon kesiyor" dedi. Bu projeyle 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ciddi bir katkı sağlanacağının altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin üretim gücüyle organizasyon yeteneğinin halinde sadece komşu ülkeler değil Avrupa ülkelerini de çekmenin mümkün olduğunu kaydetti.

'Alım ofislerinin en az yarısını çekeriz'
Projenin sadece ev ve mutfak eşyaları sektörü için değil tüm sektörler için geçerli olduğunu ifade eden Erdoğan, "Kısa vadede sırf ithalat için Çin'e giden çevre ülkelerdeki satın almacıların en az yarısını Türkiye'ye çekeriz" dedi. Erdoğan Tekstilkent ve Giyimkent'in de projeye dahil edilebileceğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masko Çin’e rakip oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN