Türkiye'nin en iyi haber sitesi

119 fon 245 yatırımı filizlendirdi

Giriş Tarihi: 16.11.2015
119 fon 245 yatırımı filizlendirdi

Türkiye'de 119 farklı girişim sermayesi fonu, 2014 sonu itibarıyla 245 adet yatırıma giriş ve 88 adet yatırımdan çıkışa imza attı. Gelişen orta sınıf ve teşviklerle bu rakamın hızla artması bekleniyor

Orta vadeli bakışla büyüme potansiyeli olan ve halka açık olmayan şirketlere yatırım yaparak daha sonra hedeflenen yüksek bir fiyata satılmasını öngören girişim sermayesi Türkiye'de hızla büyüyor. Girişim sermayesi, yatırım yapılan şirketin bulunduğu aşamaya göre; erken dönem başlangıç veya büyüme, büyüme sermayesi, satın alma, yeniden yapılandırma yatırımları gibi değişik temalarla adlandırılıyor. 2005 yılında Türkiye'de aktif olarak yatırım yapan yaklaşık 10 Türk ve yabancı menşeli girişim sermayesi fonu bulunurken, 2014 yılında bu sayı 34'e ulaştı. Yatırım fırsatları oluştukça girişimde bulunan fonlar da eklendiğinde, Türkiye'de 90 kadar Türk ve yabancı menşeli girişim sermayesi fonu var. Türkiye'de yatırım yapmış toplam 119 farklı girişim sermayesi fonu, 2014 Aralık ayı sonu itibarıyla toplam 245 adet yatırıma giriş ve 88 adet yatırımdan çıkış gerçekleştirdi.

TÜRKİYE'YE YAKIN İLGİ VAR


Son 10 yıllık perspektif içerisinde dünya ekonomisindeki gelişmelerle birlikte, Türkiye yabancı yatırımcılar için önemli bir çekim merkezi haline geldi. Her geçen gün daha fazla girişim sermayesi fonu, Türkiye'yi büyüme potansiyeline sahip pazarlardan biri olarak görüyor ve buradaki yatırım fırsatlarıyla yakından ilgileniyor. Buna paralel olarak küreselleşmenin etkisiyle uluslararası alanda genişlemeyi hedefleyen Türk şirketleri de işletmelerini büyütmek ve geliştirmek için alternatif sermaye girişi arayışında olup, girişim sermayesi fonlarına da ilgi göstermeye başladı.

4 YILDA 53.1 MİLYAR DOLAR


2005 yılında Türkiye'de şirket satın alma ve birleşme işlemleri hacmi 30 milyar dolar rekor seviyesine ulaşmıştı. 2011 ile 2014 yıllarında Türkiye'ye giren yaklaşık 53.1 milyar dolar değerinde doğrudan yabancı yatırımı ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen girişim sermayesi yatırımlarındaki artış, Türk şirketlerinin girişim sermayesi fonlarına olan ilgisini arttırdı. Ayrıca son 10 yılda, ekonomideki genel büyümeye paralel olarak Türkiye'deki orta sınıfın zenginleşmesi de girişim sermayesi fonlarının Türkiye'ye yatırım yapma iştahlarını artıran en önemli etkenlerden biri oldu. KOBİ tanımı altındaki şirketlere yatırım yapacak fonlara belirli bir yapı ve program çerçevesinde 500 milyon TL kaynak aktarılması, TÜBİTAK tarafından AR-GE ağırlıklı başlangıç aşamasındaki şirketlerin desteklenmesi amacı ile 15 milyon TL'ye kadar hibe katkısı sağlanması da önemli teşvikler olarak öne çıkıyor.

UZUN VADELİ YATIRIM FELSEFESİ
Yapılanma şekli ve yatırım temasından bağımsız olarak girişim sermayesi, "uzun vadeli yatırımcı" felsefesi ile yatırım yaptığı şirketleri sürdürülebilir birer işletme haline getirmeye çalışıyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde şirketlerin beklenen büyümesini hızlandırmak ve bilançolarını sağlıklı ve sürdürülebilir kılmak için iç ve dış finansal kaynaklar yetersiz kalınca, girişim sermayesi, rol alıyor. Girişim sermayesi sadece bir finansman yöntemi değil, aynı zamanda yeni bir kurumsallaşma modeli. Sonuçların alınması en az 7 yılda mümkün olduğundan, girişim sermayesi şirketlerinin uzun vadeli bakış açılarının önemi ortaya çıkıyor.

2007 SONRASI İÇİN ÇIKIŞ ZAMANI

Çıkış işlemleri, girişim sermayesi fonlarının yatırım süreçleri açısından en önemli konu. Yatırım süreçlerinin 3-7 yıl sürmesinden hareketle Türkiye'de özellikle 2007'den sonra gerçekleştirilen işlemlerin çıkışlarının önümüzdeki dönemde yavaş yavaş başlayacağı öngörülüyor. Şimdiye kadar gerçekleştirilen çıkış işlemleri incelendiğinde genel ekonomi ve sektör dinamiklerini iyi takip edebilen, doğru ortak ve şirket seçimi konusunda deneyimli yerel girişim sermayesi fonları ön plana çıkıyor.

15.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye'de 1995-2014 döneminde finansal verileri açıklanan yaklaşık 15.5 milyar dolar tutarında, 245 girişim sermayesi yatırımı yapılmıştır. Girişim sermayesi fonları yükselen orta sınıfa hizmet/ ürün üreten şirketlere odaklanmaktadır. Yatırım sayısı açısından sektörler arasında önemli bir fark bulunmamasına rağmen, 2008'de gerçekleşen Migros yatırımındaki işlem tutarı perakende sektörünü ön plana çıkarmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
119 fon 245 yatırımı filizlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN