Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taha: Irak'la ticaret iki yılda % 30 artar

DEİK Türk- Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, "Irak ile yeni bir döneme girdik. Terörün de bitmesi halinde 2 yıllık süreçte ticaret hacmi yüzde 30 artar" diye konuştu

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Taha: Irak'la ticaret iki yılda % 30 artar
Taha Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Türk- Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Irak ile yeni bir döneme girildiğini ve ticari ilişkilerin güçleneceğini belirtiyor. Taha, önümüzdeki iki yıllık süreçte terör olaylarının da bitmesiyle birlikte iki ülke arasındaki ihracatın yüzde 30 artacağını söyledi. Emin Taha, "Birkaç ay içinde ülkede kabine değişecek. Bu süreçte Türkiye'de de yeni hükümet kurulacak. Böylece ticari ilişiklerimiz aralık ayından itibaren daha da güçlenecek" dedi. İki ülke arasında ticaretin gelişebilmesi için şimdiden çalışmalara başladıklarını vurgulayan Taha, "Firmalarla görüşmelere başladık. Beklenti ve taleplerini öğreniyoruz. En büyük sıkıntı inşaat sektörünün ülkeden alacaklarını tahsil edememesi. Öncelikle bu konuyu çözüme kavuşturmak istiyoruz" dedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Cafer Resul el-Hamadani ise, Mart 2016'dan itibaren borçları ödenmeye başlayacaklarını ve yılsonuna kadar bitireceklerini söyledi. 2016'da STB kurulacak 2016'da Serbest Ticaret Bölgesi (STB) kurulacağı bilgisini de veren Emin Taha, "Bu bölgeyle iki ülke arasındaki tüm ürünler gümrükten muaf olacağı için ticaret şaha kalkacak" dedi. Ticari ilişkileri sürdürülebilir kılmak ve uzun vadeye yaymak amacıyla müşterek fuarların da hayata geçirileceğini vurgulayan Taha, bu konuda da görüşmelere başladıklarını kaydetti.

İHRACAT % 5 YÜKSELDİ
Son 2-3 aydır bölgedeki terör olayları nedeniyle iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin bir miktar sekteye uğradığını belirten Emin Taha, şunları anlattı: "Bölgede iki terör örgütü DAEŞ ve PKK ihracatımızda da gerilemeye neden oldu. Ancak temmuz ayında Irak'a yapılan ihracat 13 aylık düşüşten sonra ilk kez yükselerek yüzde 5.4'lük artış kaydetti. Bu yıl ihracat rakamları 10 milyar doları bulur. Seneye ise yüzde 15 artacağını düşünüyoruz." Taha, bu süreç sonrası iki ülke arasındaki ihracatın da en az yüzde 30 artacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taha: Irak'la ticaret iki yılda % 30 artar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN