Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"" logolu uçağını tanıttı

Giriş Tarihi: 17.11.2015 16:29
THY Invest in Turkey logolu uçağını tanıttı

() bir uçağının gövdesine "" (Türkiye'ye yatırım yapın) yazdırarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na (TYDTA) destek verdi

Uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye gelmesi için teşvik amacıyla 'nin "" yazılı Airbus-330 tipi uçağının tanıtım toplantısı, Atatürk Havalimanı'daki THY Teknik Bakım Hangarı'nda yapıldı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, burada yaptığı konuşmada, son 12 yılda havacılıkta çok farklı bir ivme yakaladıklarını söyledi.

Geçmişte 60 uçaktan bugün 298 uçaklık bir filoya geldiklerini ifade eden Aycı, "Milli bayrak taşıyıcımız, bugün dünyada 111 ülkeye ve 283 noktaya uçuyor. Bugün, sadece Afrika'da 46 noktaya uçuyoruz. Afrika'da da en çok noktaya uçan hava yolu unvanını yine THY taşıyor" dedi.

Aycı, THY'nin çalışmalarının bir ülke meselesi olduğunu kaydederek, Türkiye'nin 7 yıl önce Afrika'da sadece 12 olan büyükelçilik sayısını bugün 41'e çıkardığını aktardı.

THY'nin uçağına binildiğinde Türkiye ile ilgili çok farklı ve anlamlı deneyimin de yaşandığını anlatan Aycı, şunları kaydetti:

"İşte bunlardan birini, farklı bir deneyimi de bugün Airbus-330 uçağımızla yaşıyoruz. Yine uçağımıza binenlere bir farkındalık oluşturmak için, Türkiye'de bu alandaki farkındalığını ifade etmek için, güzel bir çalışmayla, TYDTA Başkanımız Arda Ermut ve arkadaşlarımızın yaptığı toplantılarda karşılıklı istişaremiz ve onların da bize önerileri doğrultusunda ekibimizle çalıştık. Uçaklarımızdan birini 'Invest in Turkey' diye giydirerek, Türkiye'nin bu alandaki farkındalığını yaşatmak ve göstermek istedik."

İlker Aycı, TYDTA'nın, başarılı çalışmaları sonucunda yılın ilk 6 ayı sonunda Türkiye'ye yaklaşık 10 milyar dolar getirdiğini, ajansın bir önceki yıla göre yüzde 37 daha ileri gittiğini bildirdi.

Dünyadaki yatırımcıların Türkiye ve THY'nin performansına bakarak değerlendirme yaptıklarına dikkati çeken Aycı, "İnanıyorum ki bu uçakla nice güzel yatırımların ülkemize gelmesine vesile olacağız. Bu, şüphesiz koca bir ummanın içerisinde maya çalmak için yapılmış bir hamle. Tabii ki yetmez, kafi değildir. Ama yapılan onca çalışma ve emeğin içerisinde kendi yerini alacaktır, kendi mecrasında yerini bulacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'ye yatırım yapın" sloganı artık göklerde

TYDTA Başkanı Arda Ermut ise Türkiye'nin yatırım ortamını küresel iş çevrelerine tanıtma, uluslararası yatırımcıların ülkeye yönelik tüm girişimlerinde tek durak hizmet anlayışıyla bir çözüm ortağı olma misyonunu üstlendiklerini belirtti.

Ermut, bu doğrultuda THY ile var olan sinerji ve işbirliğinin her geçen gün arttığını dile getirerek, "Bölgesinde bir nevi istikrar cenneti, istikrar adası olan Türkiye'yi uluslararası iş çevrelerine tanıtma ve ülkemizin yatırımcılar için sunduğu bu fırsatlar hakkında farkındalık oluşturma konusunda şimdiye kadar çok değişik platformları kullanmış olan ajansımız, dünyanın dört bir yanında değişik etkinliklere imza atan bir kurum olarak, 'Invest in Turkey' yani 'Türkiye'ye yatırım yapın' sloganımızı artık göklere taşıyacak, bu uçağın yükselişi artık ajansımız ve bizler için yepyeni bir gurur vesilesi olacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Aycı ile Ermut, üzerinde "Invest in Turkey" yazılı olan Airbus-330 tipi uçağını gezerek, basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY "Invest in Turkey" logolu uçağını tanıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN