Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye sigortacılıkta büyümeyi sürdürecek

Sigortacılıkta sürdürülebilir büyümenin önemine dikkat çeken Sompo Japan Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Shinobu Arimoto, Türk sigorta pazarının 2020 yılında da hâlâ büyüyen bir pazar olmasını beklediklerini ifade etti.

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Türkiye sigortacılıkta büyümeyi sürdürecek
Sompo Japan Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Shinobu Arimoto, 2020 yılında Türkiye'nin hâlâ büyüyen bir pazar olacağını ifade etti. Türkiye'nin gelecek vaat eden bir ülke olduğunun altını çizen Arimoto, "Rekabet yine zorlayıcı olur, piyasa koşulları zor olabilir. Ancak fiyat rekabeti Türkiye'de büyük bir sorun değil. Önemli olan, rekabetin sürdürülebilirliğinin sağlaması. Sadece şirketler için de değil, acenteler ve müşteriler için de sürdürülebilirlik kavramı önem kazanmalı" diye konuştu. "Sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için kâr etmek gerekiyor. Sektöre baktığımızda, büyümek isteyen bazı şirketlerin primlerini aşırı artırdığını görüyoruz. Böyle olunca, acenteler müşterilerine durumu açıklamakta zorlanıyor. Mesela müşterinin hiç hasarı yok, ancak bir anda primi iki katına çıkıyor. Büyümenin yolu bu olmamalı. Hem acenteler hem de müşteriler için istikrarlı bir fiyat yönetimi sağlanmalı" diyen Arimoto, kârlılık bu şekilde devam ederse şirketlerin bir kısmının 2017 ya da 2018'de Türkiye'den çıkabileceğini söyledi.

HEDEF YIL SONUNDA 900 MİLYON LİRA ÜRETİM
"Sektör zarardayken biz kârlı çizgimizi korumayı başardık. Elbette, sektörle paralel olarak trafik sigortasında bizim de kârlılığımız azaldı, ancak piyasayla kıyaslarsak oldukça iyi durumdayız. Beş yıl öncesine göre satışlarımız ve prim üretimimiz ikiye katlandı, pazar payımız %2.8'den %3.5'a yükseldi. Yıl sonunda prim üretimimizin 900 milyon liraya ulaşmasını, kârımızın da en az 35 milyon lira olmasını bekliyoruz" diyen Arimoto, sermayedarları Sompo Japan Nipponkoa'nın elde ettikleri sonuçlardan memnun olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye sigortacılıkta büyümeyi sürdürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN