Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan Türkiye'nin 'IMF reçetesi'ne destek

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Obama'dan Türkiye'nin 'IMF reçetesi'ne destek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, liderlerin IMF reformu, finansal düzenlemeler ve uluslararası vergi gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptığı oturumun ayrıntılarına SABAH ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki para ve maliye politikalarını eleştirirken, IMF'nin yönetim yapısının değiştirilmesi en çok tartışılan başlık oldu. Fon için sunulan reçetede, "kota yönetiminin yeniden belirlenmesi SDR (Özel çekme hakkı - IMF parası) sepetinde gelişmekte olan ülkelere eşit muamele, söz hakkı, acı reçete uygulamasından çıkılması" başlıkları yer aldı. ABD Başkanı Obama, bu reformları en kısa sürede gündeme alarak, imza atma sözü verdi.

TERÖR KAYNAKLARI KURUTULACAK

G20 Zirvesi'nin yankıları sürerken, son gün yapılan "Dayanıklılığın Artırılması" oturumunda önemli tespitler yapıldı. Türkiye önderliğinde dünyadaki yoksulların ön plana çıktığı, gelişmekte olan ülkeler lehine düzenlemelerin yer aldığı bir mutabakata imza atıldı. Dünyadaki büyümenin herkese değmesi, gelir eşitsizliğini yok edecek politikaların uygulanması istendi. Terörün finansmanı ile mücadele konusunda da somut adımlar atılması benimsendi. Mali Eylem Gücü görevlendirilirken, hem PKK hem de paralel yapının finans güçleri ile mücadele meşruiyeti oluştu.

OFF-SHORE SORUNU MASADA
Basına kapalı gerçekleşen oturumda ise e-ticaret kapsamında gelişmekte olan ülkelerin önemli sıkıntı yaşadığına dikkat çekildi. "Kârlar vergilendirilmiyor. Hukuki yapısı oluşmak zorunda. Off shore yerlerde de vergilendirilmemesi gelişmekte olan ülkeler aleyhine. Kârın kazanıldığı yerde vergilendirilmesi, döviz fiyatları petrol fiyatlarındaki oynaklığın verdiği zararların en aza indirilmesi önemli" tespiti yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Türkiye'nin 'IMF reçetesi'ne destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN