Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birlikten güç doğdu

Giriş Tarihi: 19.11.2015
Birlikten güç doğdu

Bankacılık dışı finans sektörü bu yılın 9 aylık döneminde aktif büyüklüğünü yüzde 25.2, kullandırdığı kredileri ise yüzde 23 artırdı

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında faaliyet gösteren finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finans sektörü, bu yılın ilk dokuz ayında konsolide aktif büyüklüğünü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.2 artırarak 93.8 milyar liraya çıkardı. FKB Başkanı Osman Zeki Özger, finansal piyasalardaki dalgalanmalar, yurtiçindeki belirsizlikler ve jeopolitik sorunlara rağmen, FKB üyesi şirketlerin reel sektörü desteklemeye devam ettiğini söyledi. Özger ayrıca risk yönetimi anlayışlarını koruyarak büyümeyi sürdürdüklerinin altını çizdi.

BÜYÜME SÜRECEK

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini 2014 yılında tek çatı altında topladıktan sonra gerçekleştirilen çalışmaların meyvelerinin toplanmaya devam ettiğine işaret eden Özger, "Üç sektörün toplam işlem hacmi yüzde 8.9 artarak 110 milyar 950 milyon liraya, kullandırdıkları krediler yüzde 23.4 artarak 83 milyar 440 milyon liraya, özkaynakları yüzde 11.8 artarak 13 milyar liraya, net kâr ise yüzde 16.7 artarak 1 milyar 349 milyon liraya çıktı. Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla, her üç sektörde de büyümenin devam edeceğine inanıyoruz" dedi. Özger, reel ekonomiyi desteklemeye devam ettiklerinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlikten güç doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN