Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çapulcu Boyner'e borsadan uyarı

Giriş Tarihi: 19.11.2015
Çapulcu Boyner'e borsadan uyarı

Borsa Yönetim Kurulu, sermayesinin yüzde 82'sini kaybeden Boyner Mağazacılık'ı uyardı. Aktif büyüklüğü 1.4 milyar TL olan şirketin borcu da 1 milyar 386 milyon liraya ulaştı

Gezi olayları sırasında "Çapulcuyum" pankartlarıyla dolaşan Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner'e borsadan sarı kart geldi. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu, Boyner Büyük Mağacılık'ın sermayesinin yüzde 82 eridiğini belirterek, "Sermayeni güçlendir" uyarısında bulundu.

BORCU GIRTLAĞI AŞTI

Bu yılın 9 aylık dönemini 47.8 milyon lira zararla kapatan Boyner Mağazacılık'ın 2014 sonunda 66 milyon TL olan özsermayesi, 17 milyon TL'ye geriledi. Şirketin 2014 sonunda 1 milyar 74 milyon olan borcu, 9 ayda 1 milyar 386 milyona çıktı. Şirketin borçları, 1.4 milyar TL olan aktif büyüklüğünün yüzde 99'unu oluşturuyor. Analistler, sermaye kaybının önemli kısmının YKM birleşmesinden kaynaklandığına dikkat çekti.

BORSADAN ÇIKACAK

Boyner Mağazacılık'ın yüzde 97.07'si Boyner Perakende'ye ait. Şirketin yüzde 2.93'ü ise halka açık. Cem Boyner, şirketi borsa kotundan çıkarmak için girişimde bulundu. Halen halka açık hisseleri geri almak için küçük ortaklara yapılan çağrı devam ediyor. Boyner Mağazacılık'ın borsadan çıkarılması şirketin bilançolarının şeffafca incelenmesini de engelleyecek.

BOYNER DE TAKİPTEYMİŞ

Borsanın uyarısı üzerine Boyner Perakende ve Tekstil'den de açıklama yapıldı. Boyner Mağazacılık'ın performansı ve özkaynak durumununun yakından takip edildiği belirtilerek, "Mevsimsel etkilerini detaylı olarak analiz etmekteyiz. Dördüncü çeyrek performansına bağlı olarak şekillenecek 2015 yıl sonu faaliyet sonuçları da bu kapsamda değerlendirilecek ve gereği halinde şirketin özkaynaklarının yeterli ölçüde artırılması için ana ortak olarak ilgili yasal mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler tarafımızca yapılacaktır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapulcu Boyner'e borsadan uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN