Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya kaybını İran pazarı telafi edecek

Giriş Tarihi: 19.11.2015
Rusya kaybını İran pazarı telafi edecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temmuzda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmeler meyvelerini vermeye devam ediyor. İki liderin turizm alanında verdiği işbirliği mesajının ardından İran Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı'na bağlı İran Turizm Teşkilatı (Turizm Bakanlığı'nın karşılığı), 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Emitt'e resmi olarak katılacağını bildirdi. Fuara uzun yıllar sonra bakanlık nezdinde katılım olduğunu belirten Emitt Turizm, Seyahat, Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, "Bu İran ile olan turizm hacminin gelişeceğinin de bir resmi. 2016'da Rusya'daki kaybı İran pazarı telafi edecek" dedi. Rusya'dan gelen turist sayısı, bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 20 azalmıştı.

ÜÇ KATI HARCAMA

Ambargonun kalkmasıyla birlikte İranlılar'ın yurtdışı çıkışlarını artırdığını belirten Aydın, "Ben Türkiye ziyaretlerinin yüzde 100 artacağına inanıyorum" diye konuştu. Bir turistin ortalama 700 dolar harcadığını hatırlatan Aydın, İranlı bir turistin bunun 3 katı harcama yaptığını kaydetti. İran yabancı turist sayısı sıralamasında dünyada 46'ncı sırada bulunuyor.

Çin'in de bu yıl ilk kez Emitt'e katılacağını aktaran Hacer Aydın, bu fuara katılımın ardından Türkiye ziyaretlerinin arttığını hatırlattı. Aydın, "Latin Amerika, Afrika, Hindistan ve Pakistan gibi uzak pazarların da ilgisiyle birlikte Türkiye'ye gelecek turist sayısı 40 milyonu aşacaktır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya kaybını İran pazarı telafi edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN