Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye gelişmekte olan ülkelerin yıldızı olabilir

Atlantik Konseyi Zirvesi'ne katılan Nomura CEEMA Başstratejisti Timothy Ash, Türkiye'nin atacağı küçük adımlarla gelişmekte olan ülkelerin yıldızı olabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.11.2015
Türkiye gelişmekte olan ülkelerin yıldızı olabilir
Nomura CEEMA Başstratejisti Timothy Ash, 1 Kasım seçimlerinin ardından ilk Türkiye değerlendirmesini yaptı. 6 yıldır İstanbul'da düzenlenen ve küresel enerji piyasasının masaya yatırıldığı Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirve'sinde SABAH'ın sorularını yanıtlayan Ash, Türkiye'nin 'Gelişmekte olan ülkelerin yıldızı' konumunda bulunduğunu söyledi. Ash, "Türkiye kamu finansmanda çok iyi bir pozisyonda. Cari açığı düştü. Bankacılık sektörü iyi durumda. Son 10 yılda altyapı, inşaat ve sağlık gibi alanlarda önemli hamleler yapıldı. Küçük düzenlemelerle çok başarılı olabilecek bir ülke" ifadelerini kullandı.

PUTİN TARTIŞMASI

Atlantik Konseyi Zirve'sinin ilk günkü panellerine ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin damga vurdu. 'Rusya ve komşuları' adlı panelde katılımcılar Suriye, Ukrayna, Irak ve diğer coğrafyalarda 'Putin'li ve 'Putin'siz çözümler konusunda ikiye ayrıldı. Dinu Patriciu Avrasya Merkezi Direktörü John Herbst, Putin'in Avrupa değerlerine aykırı hareket ettiğini savunurken Küresel Enerji Merkezi Kıdemli Uzmanı Friedbert Pflüger, sorunların Putinsiz çözülmesinin zor olacağını söyledi. Pflüger, "Soğuk savaş sonrası ABD dünyayı tek başına yönetmeye çalıştı ve yönetemediği de ortada. Dünya tek kutupla yönetilemiyor" dedi. Ukraynalı DTEK Energy'nin Pazarlama Müdürü Vitaly Butenko ise "Rusya Ukrayna'yı arka bahçesi olarak görüyor. Bölgedeki istikrar için enerjide belirsizliklerin kalkması lazım" diye konuştu.

AMBARGOLAR SONUÇ VERMİYOR

Ambargoların Rusya'ya etkisini değerlendiren Avrasya Enerji Girişimi Kıdemli Uzmanı Adnan Vatansever ise şunları anlattı: "Tarihi seyre bakıldığında ambargoların sonuç vermediğini görüyoruz. Rusya ambargolardan önce de büyümede sorun yaşıyordu. Şimdi bunu çözmeye odaklandı. Vergi reformu ve yabancılarla daha fazla çalışma gibi konular gündemlerinde."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye gelişmekte olan ülkelerin yıldızı olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN