Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faizsiz çalışan tüketici finansmanı geliyor

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Faizsiz çalışan tüketici finansmanı geliyor

BDDK Başkanı Akben, faizsiz esasa göre çalışan tüketici finansman şirketlerine ihtiyaç olduğunu belirtti

Faizsiz esasa göre çalışan tüketici finansman şirketlerine ihtiyaç olduğunu belirten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bu sistemi kurmak isteyenler için sistemin müsait olduğunu ve burada bir açılım sağlanabileceğini dile getirdi. 2. Uluslararası İslam Finansı ve İktisadı Konferansı'nda konuşan Akben, BDDK olarak Türkiye'de bu sistemin büyümesi ve dünyaya bir model oluşturması açısından gereken düzenlemeleri yapacaklarının altını çizerek, "Fetva kurulları BDDK bünyesinde mi olmalı? Şu an Katılım Bankaları Birliği bünyesinde olması planlandı ama şart değil, değerlendirilir. Hangi tarafta olmasının daha sağlam ve daha doğru tanımlanmasını mevzuat çerçevesinde dikkate alırız" şeklinde konuştu. Akben, bu konuda herkesin sunacağı görüş ve katkıya açık olduklarının altını çizdi.

TARİFTE SIKINTI VAR
Şu andaki mevcut katılım bankacılığı sisteminin Bankalar Kanunu içerisinde yer alan tariflerinin bir takım sıkıntılar içerdiğinin farkında olduklarını vurgulayan Akben, "Onların da düzenlenmesi için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sistemin Türkiye ekonomisi içerisinde ve dünya ölçeğinde önemli yerlere geleceğine inanıyoruz" dedi. Özel sektörün katılım bankacılığına teveccüh göstermediğinin altını çizen Akben, "BDDK olarak konunun geliştirilmesinde üzerimize düşen vazifeyi yapacağız" diye konuştu.

YENİ BİR DAİRE KURDUK
Akben, Türkiye'de İslami kurumlar içerisinde Müslümanlar tarafından en fazla dikkat edilmeyen konunun faiz olduğunu kaydetti. "Kaç kişi oruç tutuyor, kaç kişi cuma namazına gider, kaç kişi helale dikkat eder dediğimizde bu oranları çok yüksek görürüz ama en büyük zafiyetimiz faiz konusunda" yorumunu yapan Akben, insanların bu konuda kendilerini sorguya çekmeleri gerektiğini dile getirdi. BDDK olarak ayrı bir daire kurdukları bilgisini veren Akben, "Katılım bankacılığı, İslam finansı Türkiye'de nasıl gerçekleştirilir, bu sistem Türkiye'de nasıl geliştirilir" diye baktıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faizsiz çalışan tüketici finansmanı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN