Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek evi olan değer artışından muaf olacak

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Tek evi olan değer artışından muaf olacak
Hükümet programının üç saç ayağından birini oluşturan vergi reformu şekilleniyor. 64. Hükümet Programı'nda gelişmiş ülkelerin vergi sistemine paralel, yatırım ve istihdamı teşvik eden, geniş tabana yayılan, yoksul kesimi gözeten, gönüllü uyumu sağlayan reform paketi kapsamında atılacak adımlar şöyle:
DAR GELİRLİNİN YÜZÜ GÜLECEK: Sosyal, ekonomik hedefler dikkate alınarak konut kredilerine ilişkin vergi istisna ve muafiyeti getiriliyor. Böylece dar gelirliye konut desteğinin önü açılıyor.
KAMU FİNANSMANINDA VERGİ: Verginin tabana yayılması gibi gelir artırıcı çalışmalar oluşturulacak. Kamu harcamaları finansmanında doğrudan vergilerin ağırlığı artıyor.
5 YIL SINIRI KALKIYOR: Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulamalar gözden geçirilecek. Tek konutun satışında vergi muafiyeti için belirlenen 5 yıllık sınırın da kaldırılması bekleniyor. Tek bir konutu olan aile bu süreden önce evini satsa bile değer artış kazancından istisna tutulacak.
İŞİNİ KURANA 3 YIL VERGİ YOK: Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlanacak. Gençlere yönelik iş başı eğitimler de teşvik edilecek. İşverenin personel maliyeti düşürülecek.
ÖZKAYNAK KULLANIMINA TEŞVİK: Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak. Nakdi sermaye artırımı yapan şirket için artırılan sermayenin bir kısmı kurum kazancından düşülecek.
RANT GELİRİNE YENİ MODEL: Gayrimenkullerin değer artış kazancı yeniden vergilendirilecek. Şehir rantları vergilendirilecek.
BELEDİYE VERGİSİNE DÜZEN: Mahalli idare vergilerinin genel vergi sistemi ile uyumu sağlanıyor.
GV YASASI ÇIKACAK: Meclis'te bekleyen Gelir Vergisi (GV) reformu bu dönem yaşama geçirilecek.
İTHALE CAYDIRICI VERGİ: İthal ürünlere caydırıcı vergi genişletiliyor. Tasarrufu teşvik etmek için özel amaçlı mekanizmalar geliştirilecek.
BSMV İNDİRİMİ: Makine, teçhizat yatırımlarını teşvik için BSMV vergisi istisnası sağlanıyor. Küçük işletmeler başta olmak üzere reel sektöre daha fazla kredi verilmesi için de vergi teşvikleri devreye girecek.

TORBA YASA GELİYOR
Basit usulde vergilenen yıllık 8 bin liraya kadar olan kazançlarından hesaplanan vergi alınmayacak. Gençlerin kurduğu işletmelerden üç yıl vergi alınmaması, gübre ve yemdeki KDV indirimi torba yasa olarak Meclis'e sunulacak. Vergi düzenlemelerinde öngörülebilirlik ve istikrar gözetilecek. Uluslararası veri gönderim sistemi kurulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek evi olan değer artışından muaf olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN