Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çelikçiler İran'da ortaklık peşinde

Çelik ihracatçıları ambargosuz döneme hazırlanan İran'a çıkarma yaptı. ÇİB Başkanı Ekinci, "İran zengin rezervlere sahip. Ortak yatırımlar yapabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Çelikçiler İran'da ortaklık peşinde
Türkiye ve İran arasındaki ticari bağlar, ambargo ve yaptırımların kalkacak olmasıyla yeni bir döneme giriyor. Üretim kapasitesiyle dünyada 8, Avrupa'da 1'inci sırada yere alan çelik sektörü de URGE desteğiyle ihracatını artırmak için kolları sıvadı. Bu kapsamda ilk ziyaretini İran ve Kuveyt'e yapan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) üyeleri yaptıkları ikili görüşmelerle yeni işbirlikleriyle döndü. ÇİB Başkanı Namık Ekinci, "Ambargonun kalkacak olması sektörümüz için önemli fırsatlar yaratıyor. Bu ülkede önemli bir rol oynayabiliriz. Özellikle doğal kaynak rezervlerinin yüksek olması pazarı bizim için cazip hale getiriyor. Yatırım imkânlarını karşılıklı olarak değerlendirmek istiyoruz" dedi. İran'ın yeni bir döneme gireceğine işaret eden Ekinci, şunları anlattı: "İran'la ihracatımız henüz istediğimiz seviyelerde değil. Bunu yeni dönemde artırmak istiyoruz. Sektör olarak Çin'le rekabet edebilmek için ürün yelpazemizi genişletmemiz lazım. İranlı firmalar bizimle işbirliği yapmak istiyorlar. Bu fırsatı değerlendirebiliriz. Bizde bilgi birikimi, onlarda ise hammadde var. Pazara sadece yeni yatırım olarak bakmıyoruz. Mevcut tesislerde de ortaklıklar kurabiliriz. Cevhere dayalı üretim tesisleri bizim için cazip olacaktır. Çünkü buranın cevheri oldukça yüksek kaliteli."

KÖPRÜ OLUŞTURACAK

Türk çelik sektörünün önde gelen firmalarıyla İranlı 50'ye yakın firmanın temsilcisi yaklaşık 600 iş görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeleri değerlendiren Namık Ekinci, "İran'la 350 yılı aşkın süredir işbirliğimiz var. Aramızdaki ticari bağ uluslararası konjonktür nedeniyle kesintiye uğrasa da hiçbir zaman kopmadı. Artık yeni bir döneme giriyoruz ve iki ülke arasında çelik bir köprü oluşturmak istiyoruz. Sektörümüzle ilgili tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve fabrikalarımızda uyguluyoruz. Ürünlerimiz bu güne kadar pek çok önemli projede kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Artık yeni bir dönemi girdik" dedi.

KUVEYT'TE 300 GÖRÜŞME YAPILDI
Heyetin ikinci durağı olan Kuveyt'te ise işbirliğinin güçlendirilmesi ve sanayi yatırımlarının karşılıklı olarak artırılması ele alındı. Yapılan görüşmelerde yeni işbirlikleri ve yatırımlar için ilk adımlar atılırken Türk ve Kuveytli çelik üreticilerinin deneyimlerini birleştirmeleri görüşü dile getirildi. İki ülke arasındaki dostluğun, ticaret ve sanayi yatırımları ile güçlendirilmesi üzerinde duruldu. Programa ilk olarak Kuveyt Ticaret Odası ziyareti ile başlayan heyet, burada Kuveyt Türkiye Büyükelçisi Salih Murat Tamer'in de katıldığı resmi bir toplantının ardından Kuveytli meslektaşlarıyla ikili iş görüşmeler gerçekleştirdi. Ticaret heyetine katılan Türk çelik sektörü firmaları ile 30 Kuveytli firma temsilcisi arasında yaklaşık 300 iş görüşmesi gerçekleştirildi. Taraflar görüşmelerin son derece verimli geçtiğini dile getirdiler. Namık Ekinci, "İki ülke arasında siyasi ve ekonomik işbirliği, uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Kuveytli meslektaşlarımızla aramızdaki bağların kuvvetlenmesi için ilk adımı attık. Türkiye ve Kuveyt arasında karşılıklı birçok yatırım mevcut. Bunları artırabiliriz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelikçiler İran'da ortaklık peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN