Enerji verimli ürünlere internet satışında da etiket zorunluluğu

Giriş Tarihi: 25.11.2015 11:57 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 12:49
Enerji verimli ürünlere internet satışında da etiket zorunluluğu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ev tipi fırın, soğutucu, çamaşır ve kurutma makinesi, televizyon, klima, lamba ile elektrik süpürgelerinin internetten satılması durumunda da enerji etiketi taşımasının zorunlu hale getirildiğini belirterek, "Tüketici, online olarak satın almak istediği ürünün enerji sınıfını görme imkanına sahip olacak, yani enerji verimli ürünlere e-ticaretten de ulaşabilecek" dedi.

Avrupa Birliği mevzuatına uyum çalışmaları çerçevesinde, bakanlık tarafından uygulamaya alınan çevreye duyarlı tasarım (eko-tasarım) düzenlemeleriyle, evlerde kullanılan cihazların daha az enerji tüketeceğine dikkati çeken Işık, "Bu durum vatandaşın faturasına yansıyacak.

Ev hanımlarının en büyük yardımcıları olan çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları, fırınlar ve elektrikli süpürgeler aynı işi daha az enerjiyle yapacak, vatandaş daha az elektrik faturası ödeyecek" diye konuştu.

İNTERNETTEN İZİNSİZ SATIŞA DAVA AÇTI

Işık, bakanlığın çalışmalarını tamamladığı yeni düzenlemeyle ev tipi fırın, soğutucu (buzdolabı), çamaşır ve kurutma makinesi, televizyon, klima, lamba ile elektrik süpürgelerinin internetten satılması durumunda da belirlenen formatta enerji etiketi taşımasının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

"ENERJİ TÜKETİMİ DÜŞECEK"

Söz konusu ürün gruplarının internetten satışlarında da 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla, enerji etiketi bulundurmasının mecburi hale getirilmesinin hedeflendiğine işaret eden Işık, "Bunun için internet ortamında satılacak her ürün için satıcıların elektronik etiket ve elektronik bilgi formu temin etmesi gerekiyor.

ALTIN KAPLAMA OTOMOBİLİNİ İNTERNETTE SATIŞA ÇIKARDI

Böylece tüketici online olarak satın almak istediği ürünün enerji sınıfını görme imkanına sahip olacak, yani vatandaş enerji verimli ürünlere e-ticaretten de ulaşabilecek" ifadelerini kullandı.

Bakanlığın en fazla elektrik tüketen ürünlere yönelik yaptığı düzenlemelerle, enerji tüketiminin düşeceğinin altını çizen Işık, atmosfere daha az sera gazı salınımı olacağını ve çevre dostu ürünlerin kullanımının artacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji verimli ürünlere internet satışında da etiket zorunluluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN